Prva nogometna lopta vraća se kući, u Županju

Uoči Dana grada Županje, koji se obilježava 29. kolovoza, na svetkovinu Mučeništva sv. Ivana Krstitelja, prva nogometna lopta vraća se u Županju, kolijevku nogometa. Odlučilo je to Gradsko vijeće Županje kroz odluku kojom se daje suglasnost Gradskom muzeju Županja da kupi prvu nogometnu loptu za 70.000 eura. Odluku je na 24. sjednici Gradskog vijeća Županje obrazložila pravna savjetnica Sanja Šarčević istaknuvši kako Županju nazivamo „kolijevkom nogometa”, dičimo se i s ponosom iskazujemo kako je prva nogometna lopta u Hrvatskoj donesena upravo u Županju. „U zadnje vrijeme se poprilično i piše i proučava taj povijesni dio Županje. Međutim, da bi sve to dobilo cjelokupnu priču koja bi zaista i doprinijela i razvoju turizma u Županji, nedostaje upravo lopta. Kupnjom lopte promovirat će se i turistički i sportski život Županje, a ista će biti dio stalnog postava Gradskog muzeja Županja. Do sada su se pravili spomenici prvoj nogometnoj lopti, a sada će ona zaista biti tu, vratiti se kući, u Županju.” istaknuto je u Odluci. „Do sada je sve bilo na riječima, ali neki nisu imali priliku ni vidjeti prvu nogometnu loptu.” ustvrdila je Sanja Šarčević. Vijećnik Igor Katona (SDP) u raspravi je istaknuo kako njegovo promišljanje ide „za loptu”, ali je zamolio Turističku zajednicu da prilagodi turističku ponudu kako ne bi, naveo je primjer, ljudi s kruzera otišli iz Županje nezadovoljni. Vijećnik Ivan Miličić (HDZ) je naglasio kako podržavaju što se tiče ne samo nogometne lopte, već prvog igranja nogometa u Hrvatskoj, sve što naš grad veže uz tu povijesnu činjenicu. Gradonačelnik Damir Juzbašić opširno je podsjetio na cijelu priču oko kupovine prve nogometne lopte koja će imati posebno mjesto u Gradskom muzeju Županja u kojemu se planira uređenje sobe prvog igranja nogometa u Hrvatskoj. „Ovo je jedan dobar korak da brendiramo povijest. Trebamo isticati da je Županja mjesto gdje se prvi put igrao nogomet u Hvatskoj.” istaknuo je gradonačelnik Damir Juzbašić i najavio da će 28. kolovoza, uoči Dana grada Županje, biti svečano preuzimanje prve nogometne lopte koja se, dakle, napokon vraća kući.

Zdenka Knežević