Provodi se popisivanje i kategorizacija  gospodarstava

Nacionalni veterinarski sustav je nastavio provoditi popisivanje i kategorizacije gospodarstava. Pri tome je potrebno naglasiti da ovlaštene fizičke osobe koje provode eutanaziju ne mogu istovremeno provoditi i popisivanje i kategorizaciju, kao i da ovlaštene fizičke osobe koje provode radnje u zonama ograničenja ne mogu provoditi popise i kategorizacije izvan zona ograničenja, naveo je gostujući u programu Hrvatskog radija Županja državni tajnik u Ministarstvu poljoprivrede Mladen Pavić.Istaknuo je kako po svemu sudeći ove jeseni neće biti svinjokolja u dvorištima domaćinstava koja nemaju registriran OPG, nego će to moći učiniti u prostorima OPG-eova.

Od potvrde dana bolesti 7.126 objekata je u suradnji s ovlaštenim tijelima, zadovoljilo uvjete za prekategorizaciju u više kategorije biosigurnosti (poštivanje svih zakonom postavljenih uvjeta, od čega je najveći broj u Osječko-baranjskoj, Brodsko-posavskoj, Krapinsko-zagorskoj i Vukovarsko-srijemskoj županiji).

Inače,  uzgajivačima je omogućena nadoknada tržišne vrijednosti za uginule i usmrćene svinje i nadoknada gubitka za uklonjene svinje od trenutka potvrde pojave bolesti u Hrvatskoj Pri tome se iznos potpore utvrđuje sukladno broju, kategoriji i težini uginulih i usmrćenih svinja i to na temelju zapisnika nadležnog veterinarskog inspektora Državnog inspektorata za sve svinje uklonjene u klaonici ili usmrćene u objektu. Prema tablici iznosa financijske pomoći za uginule i usmrćene životinje koja se nalazi u obrazloženju odluke Vlade, za prasad i odojke do 35 kilograma financijska pomoć iznosi 100 eura po grlu, za tovne svinje dva eura po kilogramu žive težine, a za nazimice, krmače i neraste 650 eura po grlu.