Ivica Iva Oršolić (1964.-2023.)

Posljednji pozdrav Ivici Ivi Oršoliću (1964.-2023.)

Do novog susreta, tamo negdje, iza ćoška……

Nedjeljom je dugi niz godina vodio na Hrvatskom radiju Županja humoristično-zabavnu emisiju „Iza ćoška”, u nedjelju, 17. rujna 2023. zaklopio je svoje umorne oči nakon teške bolesti. U  59.toj godini života napustio nas je  dugogodišnji suradnik  Hrvatskog radija Županja i Županjskog lista, te Glasa Slavonije,  Ivica Iva Oršolić, pučki pisac i pjesnik, zaljubljenik u slavonsku tradiciju i običaje, voditelj brojnih priredbi i manifestacija, organizator humanitarnih akcija. Bio je član Izvršnog odbora „Šokačkog sijela”, vodio je pokladnu povorku i organizirao „Sijelo pučkih pisaca”, a posljednjih nekoliko godina i „Šokački cušpajz”. Kao član Udruge Glazbeni festival Šokačke pisme vodio je od samog početka ovaj jedinstveni glazbeni događaj u našemu gradu. Surađivao je s brojnim tamburaškim sastavima, a njegove pjesme o Slavoniji i Šokadiji pronijele su glas o Županji i Šokadiji diljem svijeta u kojemu su i brojni slušatelji Hrvatskog radija Županja. Od početka ove godine bio je u mirovini, a kao narednik i dočasnik za Civilno-vojnu suradnju u Ministarstvu obrane vodio je, među ostalim, proslave obljetnice Bljeska u Okučanima i Oluje u Kninu. Tamburu i tamburašku pjesmu volio je svim srcem i dušom kao i svoju Županju, tradiciju i običaje….Posljednju emisiju „Iza ćoška” vodio je 25.tog lipnja, dok je nekoliko dana ranije, 21. lipnja, na Svjetski dan glazbe, vodio premijerni koncert Županjskog tamburaškog orkestara u parku Gradskog muzeja Županja.

Koliko je Iva bio omiljen među svojim Županjkama i Županjcima, među žiteljima ove naše slavonske ravni, teško mogu opisati novinarski retci. Uvijek raspoložen za šalu, uvijek nasmijan i s nekim novim planovima za projekte, za snimanja spotova s tamburašima, uvijek „pri ruci” svim novinarskim ekipama dok je radio u Hrvatskoj vojsci…..Nedjeljna druženja prije emisije „Iza ćoška” u radiju uvijek su donosila dozu anegdota, zanimljivih priča, šalu i smijeh….Redovito je u radio nedjeljom dolazio nakon susreta s dragim ljudima u „Stožeru”, gdje su s nestrpljenjem čekali što će reći u emisiji. Nije izdvajao s kim će raditi emisiju, ali godinama je bila „javna tajna” da s Rokom (Zlatkom Župarićem-Aničićem) nekako najbolje surađuje i da upravo Rokin izbor tamburaških pjesama od prve „pogodi u pravu žicu”. Vijest o preranoj smrti Ivice Ive Oršolića tužno je odjeknula sinoć i putem društvenih mreža brojni se prijatelji, poznanici, a posebice rodbina opraštaju uz sućute obitelji, supruzi Jadranki i djeci.Posljednji ispraćaj Ivice Ive Oršolića bit će sutra, 19.tog rujna 2023. na gradskom groblju u 14 sati.  Ovim putem zaposlenici Hrvatskog radija Županja također upućuju izraze iskrene sućuti, a svome suradniku i prijatelju Ivi od srca kažemo: do novog susreta, tamo negdje, iza ćoška….Laka ti bila ova hrvatska gruda koju si neizmjerno poštivao i volio!

Zdenka Knežević