Nova školska godina započela u VSŽ

Nova školska godina počela je početkom rujna poslije raspusta  je u Hrvatskoj započela nova školska godina. Prema službenim brojkama oko 445.800 učenika osnovnih i srednjih škola danas je ponovno sjelo u školske klupe. Podaci Ministarstva znanosti i obrazovanja kaže kako će u školskoj godini 2023./2024. osnovnu školu pohađati oko 300.300 učenika dok će u klupama srednjih škola biti oko 145.500 učenika. Prve razrede osnovnih škola pohađati će oko 35.000 učenika što je manje nego lani kada je u cijeloj Hrvatskoj bilo 35.794 prvašića te manje nego i prije dvije godine kada je bilo upisano 38.229 prvašića.  

Broj upisanih učenika iz godine u godinu pada što pokazuju i službeni podaci. Tako je u protekloj školskoj godini bilo 453.605 učenika što je za 55.600 manje nego prije deset godina. Riječ je o padu od 11 posto. Kada se gleda po županijama najveći pad broja učenika imala Vukovarsko-srijemska županija, koja je u deset godina izgubila čak 29 posto školaraca, odnosno njih 6.824. Slijede ju Brodsko-posavska i Požeško-slavonska županija s 28 posto manje učenika u odnosu na školsku godinu 2013./2014. Sisačko-moslavačka županija ima 24 posto manje učenika, a Osječko-baranjska njih ravno 20 posto…

 U gradu Županji i osam općina ukupno je 13 osnovnih škola, u četiri su sela područne škole, a prema dobivenim podacima pohađat će ih približno 2240 učenika. Među njima je ukupno 276 prvašića, što je u odnosu prema broju završenih osmaša – njih 305 – 29 učenika manje – doznajemo od pročelnice županijskog upravnog odje la za prosvjetu u Vukovarsko srijemskoj županiji. Prema njezinim riječi lagano je zaustavljen odjeljev odlazaka učenika. Ističe, i kako je veliki broj osnovnih i srednjih škola značajno oštećen u srpanjskoj oluju, no svi su učenici u svojim učionicama. Prema njezinim riječima škole su dobro tehnički kao i kadrovski opremljene.

Nastavna godina završit će 21. lipnja 2024. a uz zimske praznike koji će se koristiti u dva dijela, učenici će imati i jesenski i proljetni odmor.