I dalje teška situacija

U većini mjesta Vukovarsko-srijemske županije i dalje je teška situacija, jer nakon olujnog nevremena 19.. srpnja, odnosno, prošle srijede uvečer,  dodatno se sve pogoršalo novim nevremenom u petak, 21. srpnja, te obilnom kišom u subotu, 22. srpnja. Veliki dio kućanstava i dalje je bez struje, popravljeni krovovi iznova su stradali, ljudi su na izmaku snaga…

Popisuju se i prijavljuju štete, ali građani redom ističu kako je pomoć potrebna što prije, što hitnije. U pojedina mjesta, poput Cerne, danas dolaze volonteri iz cijele Hrvatske kako bi pomogli u saniranju nastalih šteta. Na različite načine organizirali su se ljudi dobre volje, razmjenjuju se podaci, dovozi crijep, traže kubure, čiste okućnice, traže majstori vični krovopokrivačkim poslovima….

I u našem gradu oštećen je veliki broj stambenih objekata, kuća, pomoćnih zgrada, a tijekom proteklog vikenda dosta je onih koji su uspjeli doći do gradske uprave i prijaviti nastalu štetu. Tvrtka Čistoća Županja d.o.o. uputila je obavijest gdje se može odložiti granje od polomljenih stabala, odnosno, građevinski otpad, ali ispred većine obiteljskih kuća danas se mogu vidjeti različite vrste otpada koje su u dane vikenda odlagane, bez razvrstavanja, i uz gradsku deponiju.

O procjenama šteta nastalih uslijed nevremena nezapamćenog na našem području nitko još javno ne govori, ali sada je, ističu građani, najvažnije sanirati krovove koji su oštećeni. Netko to uspijeva brže, netko sporije, jer puno je čimbenika koji utječu na tijek sanacije, od financijskih mogućnosti do nedostatka stručnih krovopokrivača. Na žalost, kako su pri vjetru od 180 km/h letjeli krovovi, tako su u nebo za dan odletjele i cijene građevinskog materijala.