USKLADIMO FREKVENCIJE

Novi izgled hrasta kod osnovne škole

Kategorija: /
Autor: Z.Knežević

 

U našemu gradu, kod Osnovne škole "Ivana Kozarca", Hrast-Šokac već više od tjedan dana plijeni pozornost prolaznika.Generacije županjskih osnovaca sjećaju se hrasta, koji je, na žalost, prije godinu dana morao biti srezan i ostalo je tek tri metra debla. A upravo ono krajem prošlog tjedna dobilo je golemi šokački šešir. Na vrlo originalan i svima zanimljiv način šokačkim je šeširom deblo zaštićeno od daljnjeg propadanja. Naime, većina građana zna kako je riječ o 200 godina starom hrastu, specifičnih dimenzija i estetskih vrijednosti, s opsegom debla od reprezentativnih 317 centimetara, koji je imao veliku okruglastu krošnju. Ovaj hrast je bio uvršten i u prirodne vrijednosti Vukovarsko-srijemske županije, no nekoliko poslejdnjih godina počeo je bolovati i sušiti se. Strizibube su izbušile deblo, otpalo je približno 1,5 - 2 kvadrata kore. Stručnjaci su poduzeli sve mjere kako bi mu pomogli, ali spasa nije bilo. Upravni odjel za prostorno uređenje, gradnju i zaštitu okoliša lani je izdao rješenje da ga se sreže na visinu od tri metra. I tek kada je odrezan, vidjelo se stvarno stanje i u kolikoj je mjeri istrunuo, jer su grane u sredini bile potpuno prazne. Dio omiljenog hrasta zaštićen je kako bi se spriječilo daljnje truljenje i kao svjedoka vremena pokušalo ga se očuvati za buduće generacije. S novom šokačkom kapom postao je zanimljiva atrakcija....

 

 

 

 

Hitovi: 861