Svečano proslavljeno 30 godina Hrvatske glazbene unije, priznanja primili „Najbolji hrvatski tamburaši” i „Opća opasnost”

U velikoj dvorani Tvornice Kulture u Zagrebu održana je svečana proslava tri desetljeća djelovanja Hrvatske glazbene unije. Tom su prilikom uručena posebna priznanja za 40 godina kontinuiranog rada grupi „Plava trava zaborava“, 35 godina karijere grupi „Najbolji hrvatski tamburaši“ i 30 godina postojanja grupe „Opća opasnost“.

Uz nazočnost Ministrice kulture i medija, Nine Obuljen Koržinek, Zlatka Komadine, župana Primorsko-goranske županije, Gorana Ivanovića, izaslanika Predsjednika Hrvatskog sabora, te drugih uglednika, predstavnika gradova i županija, kao i mnogobrojnih glazbenika, program je otvorio inspirativan nastup veterana Stjepana Jimmya Stanića, kao najstarijeg aktivnog člana Hrvatske glazbene unije i ujedno sudionika Osnivačke skupštine Hrvatske glazbene unije prije 30 godina.

„Najbolji hrvatski tamburaši”, jedan od najznačajnijih tamburaških sastava u Hrvatskoj, svoj glazbeni uspon, tada pod imenom Zlatni dukati, započeli su 1. srpnja 1987. godine zajedničkom odlukom svih članova o profesionalnom bavljenju tamburaškom glazbom. Od tada do danas je prošlo 35 godina njihovog rada, 30-ak snimljenih albuma i više od 300 pjesama, nagrađeni glazbenom nagradom Porin 7 puta, mnogobrojni nastupi diljem Hrvatske i svijeta, koncerti, festivali i mnogobrojne nagrade na istima. Ove godine obilježavaju svojih 35 godina rada velikim koncertom u Lisinskom u listopadu. Dodajmo da su u Štitaru velikim koncertom već proslavili 35 godina djelovanja. Priznanje je dodijelio Vladimir Kočiš Zec.

U ratom zahvaćenoj Županji, gradu s najdužom općom opasnosti u Hrvatskoj za vrijeme Domovinskog rata (1261 dan), nastao je bend simboličnog imena – “OPĆA OPASNOST”. Osnovali su ga 1992. dvadesetogodišnjaci, Slaven Živanović – Žiža, Pero Galić, Igor Kolić, Silvio Soljačić, Ivan Nol i Eugen Nemet kojeg nešto kasnije zamjenjuje Ranko Šlibar. Prvi službeni nastup sviraju 04.10.1992. na gitarijadi u Gradištu.

Iz Hrvatske glazbene unije ističu: „Kako je bend nastao za vrijeme ekspanzije domoljubnih pjesama, prvi zabilježeni snimci su na njihovom demo albumu pretežito domoljubnih pjesama, na kojem se, zanimljivo, nalazi i prva, akustična verzija pjesme „Jednom kad noć“, do danas iznimno za bend bitnog autora Marija Vestića.

Iza njih je 6 studijskih albuma, 3 koncertna live izdanja, 4 kompilacije, 7 nominacija i 1 Porin, 2 Cesarice. Mnoštvo festivalskih, radijskih, diskografskih i raznih drugih nagrada, ali i puno prijeđenih kilometara. Priznanje je uručila Zdenka Kovačiček.

Odgovori