USKLADIMO FREKVENCIJE

Ceranka Nikolina Jurković ostvarila fantastičan uspjeh na državnoj smotri iz Lidrana

Kategorija: /
Autor: M.Pastuović

Srednjoškolka i Ceranka, učenica vinkovačke Gimnazije Matije Antuna Reljkovića na ovogodišnjoj smotri Lidrana, održanoj u Primoštenu, predstavila se s pjesmom 'Od putnika' te ostvarila sjajan uspjeh s osvojenih najviše bodova, u kategoriji literarnog stvaralaštva. Nikolina je odlična učenica, a osim na ovom području, uspješna je i niz godina kao rukometašica RK Multinorm Cerna.

''Na satu povijesti je profesor komentirao kako su svi generali popadali na ispitu osvajanja Moskve, i to mi je ostalo u glavi taj dan... Došla sam kući, odradila trening, učenje, a negdje oko pola dva mi je pala na pamet ideja da napišem pjesmu u kojoj će gradovi predstavljati faze veze. Htjela sam ignorirati tu ideju i odspavati, ali prijateljica nije dala da idem spavati dok ne završim i pjesmu sam napisala brzo, za dva sata'', objašnjava Nikolina kako je dobila inspiraciju za pisanje pobjedničke pjesme, ali i pojašnjava da s pisanjem inače nije takav slučaj: ''Inače mi treba puno više, štreber sam i ja to sve moram promisliti i svaki motiv mora biti na mjestu.''
 
Ovako fantastičan rezultat nije očekivala, a igranje s riječima donijelo joj je i predstavljanje pjesme na zatvaranju smotre, pred svim učenicima i profesorima koji su se plasirali na državnu razinu, a njih je bilo 192: ''Nisam očekivala rezultat, prošle tri godine nisam uspjela proći ni na županijsko natjecanje, pa mi je svaki poziv na višu razinu bio iznenađenje. Na Lidranu nema službenog poretka, ali pjesma s najvišim ocjenama izabrana je za zatvaranje smotre, isto je bilo za predstavu, monolog... Kad smo došli tamo, bila sam okružena tolikom količinom talenta svih oblika, da mi uopće nije bilo u glavi tko će biti izabran. Imali smo genijalne radionice i bilo mi je baš sjajno komentirati radove i gledati druge kategorije kad bismo uhvatili vremena, baš neopisivo iskustvo kad ne vjeruješ kime si okružen...''

 
Uz Nikolinu, državni plasman ostvarila je i učenica županjske Gimnazije, Anja Jovanovac iz Gradiša, u kategoriji dramsko - scenskog izraza.

''Rekli su mi za rezultat večer prije, u 12 sati je bilo predviđeno zatvaranje smotre, a ja sam do 11:45 čekala da mi netko kaže da se radi o nečijoj pogrešci. Strašno mi je drago što sam bila u Primoštenu, jer sam upoznala puno divnih ljudi i puno divnih radova, predstava, recitacija, monologa, a posebno mi je drago što sam upoznala Anju iz županjske škole, s kojom sam dijelila sobu, a koja je vrištala od sreće po hodniku kad sam joj rekla da ću čitati pjesmu'', zaključuje Nikolina uz pozdrave njenoj mentorici, profesorici hrvatskog i njemačkog jezika, Nikolini Maletić.
 
Nikolina se, kaže nam, polako priprema za državnu maturu, najviše ju zanimaju medicinske i biološke znanosti i u njih bi htjela usmjeriti svoju budućnost. Njenu pobjedničku pjesmu pročitajte u nastavku:

 

 

Od putnika

 

Bila si mi Moskva

Stajala si čvrsto, ravnodušna usred pet mora mojih emocija

zaledila im valove u kristalaste šiljke i bola me njima

nenaviklog na hladnoću, uplašenog od mraza

i skoro sam ostao zatočen u vremenu sa svim ostalim

generalima koji su te osvajali samo u govorima.

 

Bila si mi Istanbul

Gorio sam za orijentom koji je disala tvoja zemljana koža

I smaragdima koji su svjetlucali dok je saz svirao

ležala si tik do mene i osjećao sam tvoju toplinu,

a opet si mi bila tako daleka, jer dok sam se ja grčio na

grubom tlu, ti si ležala na tepisima vezenim krvlju

i skoro sam ostao samo još jedan prolaznik Bospora.

 

Bila si mi Pariz

Mirisala si na lavandu iz Provanse i topli kroasan

uz doručak od poljubaca, naranče koje se

grizu s usana. Gledao sam kako plešeš

okružena zrcalima, tisuće tebe u pirueti,

bila si svjetlost mog bivanja, vrtoglava visina za kojom su

 svi čeznuli, i strast me skoro utopila u valovima Seine.

 

Bila si mi Rim

Neoboriva tvrđava u mom postojanju: blijeda koža

tvojih ožiljaka izrasla je u spomenike trijumfa kojima

sam svjedočio svakodnevno, u glasnim večerima

kojima je teklo vino i svirala lira i mamurnim jutrima

kad sam te pospanu hranio grožđem i mitskim pričama,

 i skoro ostao zatočen u bezvremenosti mramora.

 

Bila si mi Pripjat

Prešućeni dogovori, zakulisne igre i glasno izvikivani

argumenti u pokušaju da se prikažem veći i bitniji,

sve zamjerke i prigovori i kompleksi i uvrede i stijene

spoticanja koncentrirani u mećavu koja se obrušila nad

tobom, dok sam se ja plašljivo skrivao u zaklonu i

skoro se pretvorio u prah.

 

Jesi moj Vatikan, moja Meka, moj Jeruzalem

i ja ti se na koljenima prostirem po svemu u što

smo ikada vjerovali, moje riječi cure kao pijesak i

naviru kao olujni valovi i ja ti se ispovijedam:

Ti nikada nećeš biti moj dom.

 


Fotografija: Facebook Nikolina Jurković

 

Hitovi: 1915