USKLADIMO FREKVENCIJE

VIII DANI SLOVAKA U SOLJANIMA: Blagoslovljen molitveni dom, izložba, Komorni zbor...

Kategorija: /
Autor: S.Bogutovac

Matica Slovačka Soljani, Slovačko kulturno umjetničko društvo „ Ondrej Pekar“ Soljani organizirali su kulturnu manifestaciju VIII DANI SLOVAKA U SOLJANIMA u Domu kulture u Soljanima. Manifestacija je održana pod pokroviteljstvom : Savjeta za nacionalne manjine Republike Hrvatske, Ureda za iseljene Slovake – Bratislava, Slovačke Republike, Općine Vrbanja, Matice Slovačka Soljani, Vladimira Bilek, saborski zastupnik Češke i Slovačke nacionalne manjine i Slovaka iz mjesta. Po riječima Miluške Ožvatove Besek, predsjednice, ova mala manifestacija osma po redu imala je brojne sadržaje zanimljivu izložbu uradaka, delicija, duhovnu glazbu i nastupe KUD-ova i blagoslov vjerskog evangeličkog objekta. Nazočio je biskup Evangeličke crkve iz Osijeka Branko Berić koji je nam je izjavio: „ Ovaj Dan Slovaka u Soljanima je održan, jer smo njime obilježili i 500-tu obljetnicu reformacije koju obilježava Evangelička crkva u RH i želi pomirenje svih kršćanskih crkava i ekumenski je otvorena prema svima. U povodu ovih događanja u Soljanima smo uručili plakete i priznanja zaslužnima. “  Svećenica Svetlana Vojnić Feldi kaže : „ Ovdje sam 14 godina svećenica. Ovaj dan je poseban jer je biskup blagoslovi obnovljeni molitveni dom i prostor gdje boravimo sa Maticom Slovačkom i našim KUD-om uz veliku potporu Općine Vrbanja. Hvala im.“ Posadili su jabuku, a ovaj simboličan čin kaže da je crkva plodna poput jabuke. Saborski zastupnik Češke i Slovačke nacionalne manjine Vladimir  Bilek, je i jedan od donatora naglasio da je u Soljanima Matica Slovačka izuzetno aktivna. Sve su to pretočili na nosače zvuka i sredstvima javnog priopćavanja i na druge načine čuvaju Slovaci svoj jezik, kulturu, običaje i tradiciju. Gracijela Stiba, zamjenica načelnika Općine Vrbanja je biranim riječima pohvalila zajedništvo svih stanovnika Soljana koje je primjer drugim sredinama. Na pozornici su nastupiti: Komorni zbor ZVONI iz Selenče ( Vojvodina) koji je duhovnom glazbom i pjesmom oduševio nazočne u dvorani kao i KUD Sloga iz Satnice Đakovačke, SKOS Ljudevit Štur iz Iloka i SKUS Ondrej Pekar Soljani.

                                              Stjepan Bogutovac

Hitovi: 284