USKLADIMO FREKVENCIJE

Duhovno hrašće realizira projekt „ Naši politički prvaci „ Bez krivnje kriv Marko Marković – Tursunovi ( 1896.-1945.)

Kategorija: /
Autor: S.Bogutovac

DRENOVCI – Udruga vjere i kulture Duhovno hrašće Drenovci već 24 godine za redom uz spomendan smrti Stjepana Radić ima prigodan program. U župnoj crkvi Drenovci služena je sveta misa zadušnica za Stjepana Radića i Marka Markovića – Tursunovog iz Račinovaca ( 1806.-1945.).U župnoj crkvi Drenovci služena je sveta misa zadušnica za Stjepana Radića i Marka Markovića – Tursunovog iz Račinovaca ( 1806.-1945.). „ Udruga vjere i kulture Duhovno hrašće iz Drenovaca organizirala je  168 razgovore ugodne i 24 godine za redom evociramo uspomene u Vjeronaučnoj dvorani posvećene Stjepanu Radiću i njegovoj tragičnoj smrti i njegovim političkim sljedbenicima među kojima je bio Marko Marković-Tursunov iz Cvelferskog sela Račinovaca.“ kazao je Andrija Matić, predsjednik Duhovnog hrašća. „ Nastavljajući projekt  Naši politički prvaci ovo je četvrta knjižica – brošura. Želimo iznijeti istinu o značajnim ljudima ovog kraja. Marko Marković je u politiku ušao postupno nakon što je prihvatio Radićev nauk.“ kaže autor Ivan Ćosić-Bukvin. Urednik mr. Zlatko Virc naglašava. „ Markoviću je ugled među narodom rastao pa je postao zamjenik HSS-og kandidata za zastupnika , a zatim i zamjenik u beogradskoj skupštini. Uspostavom NDH nije se priključio ustaškoj vlasti po preporuci Vlatka Mačeka. Bio je interniran u Lepoglavu. Zatim je pušten. Odbija 1943. suradnju sa partizanima. Ubijen je 1945.“ Pored spomenutih na promociji je govorio i publicist Vinko Juzbašić, tekst je čitala Josipa Matić, a nazočili su Zvonimir Liščić, predsjednik Vinkovačkih šokačkih rodova, Željko Takšić ispred Hrvatskog sokola Vinkovci, magistrica Vera Erl iz Osijeka, Željko Šimić, župnik koji je održao dirljivu propovijed na misi i brojni Cvelferi pogotovu oni iz Račinovaca.

Hitovi: 466