USKLADIMO FREKVENCIJE

Županjci u Poljskoj

Kategorija: /
Autor: B. G. Dabić

Prošlog četvrtka autobus ispunjen zvucima i mirisima Slavonije uputio se na 650km dug put Članovi kulturno-umjetničke udruge „Kristal-Sladorana“ brižno su uštirkali i ispeglali mnoštvo narodnih nošnji i zajedno s njima otputovali u Poljsku. Povod njihova putovanja bio je folklorni susret u malenom mjestu zvučnog imena Wilamowice. Već niz godina iz tog piktoresknog gradića bogate povijesti dolaze gosti na županjske kulturne manifestacije, a veza između ljudi iz Wilamowica i Županjaca sa svakim novim nastupom postaje sve snažnija. Ovoga puta naši folkloraši su nastupali na nogometnom stadionu LKS „Wilamowiczanka“ sa četiri koreografije i tamburaškim intermezzom. Okupljeni pod geslom „Europe for Citizens“ svoje su nastupe, uz domaćine, održali i gosti iz Mađarske, Slovačke, Češke, te još jedno kulturno-umjetničko društvo iz Hrvatske. „Antun Mihanović“ i grad Klanjec također su s ponosom nosili boje naše domovine.

Susret različitih kultura i tradicija unio je u program šarenilo narodnih nošnji i na sceni su se izmijenjivale melodije jedna za drugom. Slavonske nošnje su blistale na lipanjskom suncu, a zvuk tamburice i šokačkih napjeva raznosio je vjetar sve do najvišeg vrha Tatri. Naši domaćini su bili vedri i nasmijani, hrana je upečatljivo mirisala na omiljeni poljski začin – kopar, a veseli zvuk poljskih riječi odzvanjao je u ušima poput cimbala. Nakon odrađenog subotnjeg nastupa naše djevojke i mladiće čekao je mimohod ulicama grada i još jedan nastup. U nedjelju smo se svi okupili u neogotičkoj crkvi Svetog Trojstva u našem gradu domaćinu i poslije s veseljem hodali iza hrvatske zastave.

Vikend je brzo prošao, a Županjci su se vratili kući obogaćeni brojnim iskustvima. Jedno od njih bio je i posjet Memorijalnom muzeju u Auschwitzu. Prizori iz tog starog koncentracijskog logora ostati će u trajnom sjećanju našim folklorašima, a spoznaja da su ljudi sposobni počiniti nezamisliva zvjerstva biti će gorki podsjetnik na zavodljivost iskrivljenih ideologija. A upravo tom temom smo se bavili i na konferenciji o toleranciji. Antirasistička i antiksenofobna nota obilježila je ovo naše druženje u Poljskoj, a cilj je svakome od nas bio kristalno jasan. Zajedništvo i međusobno uvažavanje najmoćniji je alat koji ljudi mogu koristiti kako bi izgradili bolje i pravednije društvo.

Na to nas podsjeća i onaj, nama tako poznati, pripjev „Sve poštivam, svoje uživam“, a nakon dvanaest sati putovanja kroz malena češka sela, predivne slovačke šume i pored mađarskih gradova opet ugledati zoru nad slavonskom ravnicom bilo je kao zagrliti majku. U njeno ime Slavonci putuju svijetom pokazujući ljubav prema svojim običajima i darujući svoje široko srce svima koje susretnu.

Hitovi: 330