USKLADIMO FREKVENCIJE

"Priče iz granice"

Kategorija: /
Autor: Z.Knežević

Ilija Lešić-Bartolov bio je cjelovita osoba koja je zadužila i Županju i Bošnjake i cijeli ovaj kraj , ustvrdio je u Gradskoj knjižnici Županja Zvonimir Stjepanović, predsjednik Komisije za kulturnu djelatnost Grada Županja, govoreći o, kako je rekao, hrvatskome piscu koji nadilazi granice našeg kraja. Drugo, dopunjeno i izmijenjeno izdanje djela "Priče iz granice" priredio je Vinko Juzbašić koji je na vrlo zanimljiv i realističan način brojnoj publici predočio vrijednosti radova Ilije Lešića-Bartolova, naglasivši za njega da je zavičajnik o kojemu treba razgovarati. "Njegova pjesma Vesela je šokadija ne pjeva se u onome izvornom obliku kako je to otpjevala Vera Svoboda, ali se pjeva. Čika Ilija nije zaboravljen, o njemu svjedoči i ulica u Županji, ali nam njegova djela trebaju biti poticaj za daljnje istraživanje ovoga kraja." dodao je Vinko Juzbašić, koji je zahvalio svima koji su mu pomogli da 120 primjeraka ovoga djela ugleda svjetlo dana u njegovoj nakladi. Dijelove knjige "Priče iz granice" čitala je Elvira Lučić iz Mrak teatra Županja, koja se osvrnula i na nastanak predstave "Marika", nastale na osnovu istoimene priče Ilije Lešića-Bartolova,Ravnatelj Gradske knjižnice Županja prof.Jurica Buljan posebno je srdačno pozdravio kćeri Ilije Lešića-Bartolova, Blaženku i Lidiju, koje su stigle iz Rijeke i na promociji "Priča iz granica" uputile zahvalu svima koji čuvaju uspomenu na njihova oca, a naročito Vinku Juzbašiću. "Čuvajte tradiciju i kulturu, da se ljudi ne iseljavaju, da se ne rasproda hrvatska zemlja koja je krvavo branjena." poručile su kćeri Ilije Lešića-Bartolova na promociji koju su  priredili Gradska knjižnica Županja, Turistička zajednica Grada Županja i Grad Županja.

 

 

 

Hitovi: 505