USKLADIMO FREKVENCIJE

Pokladni običaji u Cvelferiji: KURJAČE, LARFE, GOJTANI...

Kategorija: /
Autor: S.Bogutovac


RAJEVO SELO
- Za vrijeme poklada u Cvelferiji ima puno toga jedinstvenog iz ovog kraja. Što su u maškare, krabulje, bušari, fašangari, bulje u nekim dijelovima Hrvatske to su Cvelferiji kurjače, koje ispod larfe skrivaju lice. To je vrijeme kada se peku na vrućoj masti gojtani i to samo za vrijeme poklada. Kroz sela su prolazile kurjače i uveseljavale narod nagovještavajući ljepše dane.

U subotu je ovakav prizor upriličen u Rajevom Selu. Poslije 13 godina KUD Sava i udruge koje djeluju u ovom selu su obnovili ovaj običaj. „ Da prošlo je 13 godina od organiziranog mimohoda-povorke maskiranih u lipe i strašne kurjače  kroz naselje. Poslije poplave sada možemo vratiti davne običaje. Puno je djece koji u tome kao i stariji uživaju. Svi osjećamo čari običaja pokladnog vremena. Cijelo naselje je s nama.“ kazala je agilna Katica Džunja, predsjednica KUD-a Sava Rajevo Selo. Maštovite su poruke nosili od ptičje gripe, „Pazite pijetlove koke“ do „Mani se googla pitaj bake“... Prošli su ulicama sela, a na tri punkta su ih dočekale delicije i po starim receptima pečeni listići, gojtani, krofne, kiflice sa čvracima...Povorka se vratila u podrumske prostorije škole gdje su imali maskenbal i izbor najšaljivijih, najoriginalnijih i najljepših maski. Uz tamburaše veselje su zaključili prvi pijetlovi u zoru.

Hitovi: 975