USKLADIMO FREKVENCIJE

U Galeriji Veliki kraj otvorena izložba vinkovačke akademske slikarice Žanne Erdelji

Kategorija: /

U sklopu četvrtog dana 50. Šokačkog sijela otvorena je izložba vinkovačke akademske slikarice Žanne Erdelji, naziva "Između tradicije i snoviđenja", a u Galeriji Veliki kraj tražilo se mjesto više, s razlogom.

Žanna Erdelji se 1990. upisala na Ukrajinsku Akademiju Umjetnosti u Kijevu, a 1996. diplomirala je slikarstvo u klasi prof. Viktora Vasiljeviča Šatalina. Godinu poslije život ju je odveo u Hrvatsku, a u Vinkovcima živi već 20 godina. Svoje radove izlagala je na kolektivnim i samostalnim izložbama. Članica je Hrvatskog akademskog društva umjetnika Vinkovci i Grupe 69. Ulje na platnu, pastel i akvarel, tehnike su kojima Žanna stvara umjetnost.

Vlasnica Galerije Veliki kraj, ujedno i organizatorica izložbe Magdalena Lončarević u uvodnim je riječima rekla što taj prostor doista znači, osim fizičke dimenzije:

''Ovaj prostor kroz ove izložbe nekakav svoj novi život, udahnut kroz ljepote koje se ovdje događaju. Prošle godine je Galerija obilježila 25 godina postojanja, a u tom razdoblju upriličeno je 86 izložbi.''

Žanna Županjcima nije nepoznata, a Magdalena Lončarević, Županjcima poznatija kao Marlena, jedna je od najkompetentnijih osoba za predstavljanje ove akademske slikarice: ''Poslije Domovinskog rata je donosila diskretno svoje slike, a 2005. smo napravili prvi put njezinu izložbu. Nekoliko godina kasnije, 2011. za Šokačko sijelo tema su bili konji... Žanna nam je drag gost, potječe iz Ukrajine, svojevoljno je izabrala Hrvatsku kao svoju domovinu, a mi smo ju potpuno prihvatili. Zanimljivo je da je i ona u našim šokačkim motivima, malim poljskim radovima i scenama koje postaju arhaične za naše podneblje, našla inspiraciju i utočište u našem slavonskom zavičaju.''
Kao što i sama slikarica kaže, najdraže joj je kad njene slike govore same za sebe, a vlasnica Galerije ovako ih opisuje:

''Iz njezinih slika izlazi otpimizam, čistoća izraza, izvrsnost i mislim da mi sami pronalazimo u tim slikama utjehu, identificiramo se s tom njenom ljubalju prema Slavoniji, postajemo ponosni kroz slike što smo Slavonci i što su ove ljepote oko nas...  Kad je čovjek depresivan i kad ima nekakvu tešku situaciju, poželi pogledati u tu sliku i napuniti se optimizmom i slavonskim inatom i ponosom. Svima bi nam to odlično došlo...''

Riječi Magdalene Lončarević odličan su poziv na izložbu koja je otvorena do 1. ožujka, stoga nemojte dugo čekati, posjetite Veliki kraj 73, jer ćete sigurno otići zadovoljni nego što ste došli...

 

 

 

 

Hitovi: 508