USKLADIMO FREKVENCIJE

"Tržnica-trbuh grada"

Kategorija: /
Autor: B. G. Dabić

 U okviru jubilarnog 50. Šokačkog sijela sinoć je u Pastoralnom- kulturnom središtu župe Mučeništva sv. Ivana Krstitelja , u organizaciji Zavičajnog muzeja "Stjepan Gruber" otvorena gostujuća izložba ""Tržnica-trbuh grada" Pomorskoga i povijesnog muzeja Hrvatskog primorja Rijeka i Etnografskog muzeja Istre. " Ova je izložba dobila prestižnu nagradu Hrvatskog muzejskoj društva i drago mi je da možemo vidjeti nešto što do sada nismo imali, dakle jednu izložbu poput ove koja obuhvaća povijesnu temu,ali zadire i u područje etnologije",kazala je Janja Juzbašić, ravnateljica Zavičajnog muzeja "Stjepan Gruber".

"Nadam se da vam u Slavoniju donosimo dašak mediterana. Nadam se isto tako da će te osjetiti našu ljubav prema ovoj temi kroz ovu našu izložbu", kazala je autorica izložbe mr.sc Tanja Kocković Zaboski, koja je izložbu osmislila zajedno s mr.sc Ivanom Šarić-Žic koja je rekla kako je za njih bio veliki profesionalni izazov ispričati ovu temu. Ipak, najveće zadovoljstvo, kazala je, bilo je raditi terensko istraživanje s prodavačima koji su s nijma podijelili nevjerojatno zanimljiva iskustva. "Gradske tržnice svjedoci su ekonomskoga i društvenog razvoja grada, pokazatelji prilika u kojima žive njegovi stanovnici. To je mjesto druženja, izmjene znanja i vještina, recepata, komunikacije građana sa susjedima i lokalnom sredinom. Značaj tržnice očituje se ne samo u ponudi proizvoda koji su dostupni kupcima već predstavlja i mjesto koje čuva "duh" grada i njegovu nematerijalnu tradiciju", istaknuto je na sinoćnjem otvorenju. Posjetiteljima se obratio župnik župe Mučeništva sv. Ivana Krstitelja Krunoslav Karas, a izložbu je otvorila Terezija Nemetz, predsjednica IO 50. Šokačkog sijela.

 

Hitovi: 621