USKLADIMO FREKVENCIJE

Smotra kazališnog stvaralaštva u Retkovcima: Visoka ocjena publike za predstavu "Tri jablana"

Kategorija: /
Autor: B. G. Dabić

U Retkovcima se od 28. siječnja do 19. veljače održava 29. Smotra kazališnog stvaralaštva u Vukovarsko-srijemskoj županiji. Okupljalište je to mnogih zaljubljenika u kazališnu umjetnost koji će koračajući retkovačkom pozornicom svojim ulogama razveseljavati razgaljena i radosna lica gledatelja. I ovogodišnja Smotra održava se pod visokim pokroviteljstvom predsjednice Republike Hrvatske Kolinde Grabar-Kitarović. Repertoar 15 predstava glumca-amatera iz Retkovaca, Županje, Belog Manastira, Viteza, Slavonskog Broda, Donje Bebrine, Đurđevca, Bugojna, Vukovara, Šida, svojom raznolikošću ove godine privukao je brojnu publika. U popratnim priredbama posjetitelji mogu pogledati dvije izložbe fotografija: I za kraj… Kazalište! autorice Silvije Butković kojom se prikazuje presjek završnih večeri retkovačke Smotre kazališnog stvaralaštva koje je Silvija ovjekovječila svojim objektivom te izložbu prošlogodišnje 28. kazališne smotre autora Dražena Bote koja prikazuje presjek, odnosno podsjetnik na predstave i događanja u okviru programa prethodne Smotre,kazao nam  je Marko Sabljaković, umjetnički ravnatelj Smotre.

 Ovogodišnja dramska premijera retkovačkog kazališta nakon svečanosti otvorenja 29. Smotre kazališnog stvaralaštva bila je drama je "Pastorak" autora Josipa Eugena Tomića u režiji i prilagodbi Marka Sabljakovića. Predstava vrlo vješto isprepliće obiteljske odnose u korelaciji sa zamršenim ljubavnim odnosima slikovito prikazujući autohtono šokačko selo s kraja 19. stoljeća. Svevremenska drama prožeta aktualnom, suvremenom tematikom publici otkriva nepromjenjivost ljudskoga života ni nakon više od stoljeća.

                    Program završne večeri 29. Smotre kazališnog stvaralaštva nazvan SVIJET JE POZORNICA! kojemu su autori scenarija Marija Mrvičin i Marko Sabljaković predstava je u kojoj će protagonisti biti poznati televizijski i kazališni glumci – Katarina Baban i Zlatan Zuhrić - Zuhra te glumci Kazališta „Mika Živković” – Retkovci uprizorujući narode cijeloga svijeta koji pak igraju najpoznatije likove iz Shakespeareovih djela jer… Umjetnost ne poznaje granice!

Prosudbeno povjerenstvo Smotre čine Selena Andrić, mag. art., glumica i asistentica na Umjetničkoj akademiji u Osijeku, doc. dr. sc. Alen Biskupović, teatrolog, kazališni kritičar i docent na Umjetničkoj akademiji u Osijeku i Maja Jakšić, univ. bacc. med. techn., glumica Kazališta „Mika Živković“ – Retkovci koji će dodijeliti nagrade i priznanja za najbolja glumačka, redateljska i druga ostvarenja te uz publiku proglasiti najuspješniju predstavu Smotre. Evo kako su ocijenili nastup županjskih kazalištaraca, našeg GAK-a.

Osvrt Prosudbenog povjerenstva na županjsku predstavu „Tri jablana“u izvedbi Gradsko amatersko kazalište Županja, predstava: TRI JABLANA, tekst:Snježana Puljić, režija: Marko Sabljaković

Predstava kao cjelina funkcionira u svim elementima kazališne umjetnosti. Režija, dramaturgija, kostimografija, scenografija, glazba i svjetlo međusobno se isprepliću i nadopunjavaju. Među uspješnim glumačkim kreacijama posebno se istaknula Snježana Puljić u ulozi majke koja se, s manjim gradacijskim odstupanjima, uhvatila u koštac s iznimno zahtjevnom ulogom u kojoj se smjenjuju jake emocije tuge i sreće.

Ocjena publike: 4,7

 

 

Hitovi: 611