USKLADIMO FREKVENCIJE

Briljantna glazbena Stipina večer

Kategorija: /
Autor: B. G. Dabić

Stipina večer u novosagrađenom društvenom domu u Gunji koji je blistavilo pravog ugođaja , osvijetljen i topao dobio je još jednu dimenziju tamburaškim tkanjem i pjesmom izvođača pred 400 posjetitelja iz brojnih mjesta Slavonije i Baranje.Došli su da se susretnu sa opusom stvaralaštva Krešimira Stipe Bogutovca, Gunjanca koji je živio u Županji.  Na okupu je bila Stipina obitelj supruga Zdenka, kći Dubravka, sin Hrvoje i njegova supruga Tena, župnik, časne sestre...Moderatorica večeri bila je Biljana Pavlović sa Vinkovačke TV. Nazočne je pozdravio Hrvoje Lucić, načelnik Općine Gunja „ Znali smo da će ova večer posvećena Stipi, prva u ovom objektu privući pozornost. Hvala vam što ste došli i dvorana je puna. Zaslužio je to Stipa zato smo i domu dali njegovo ime, a općina i Glazbeni festival „ Šokačke pisme“ Županje su pokrovitelji. Vjerujem da će ova večer biti tradicija.“ rekao je Lucić i uručio gospođi Dubravki bedž zlatovezom izrađen rukama Udruge Zlatne niti Gunje za koji kažu da će biti simbol budućih Stipinih večeri. Predivnom tamburaškom glazbom večer su otvorili gosti TA Hajo iz Subotice. „ Imali smo predivnu suradnju i ljudski odnos sa Stipom. Rado izvodimo njegove pjesme Didin štagalj stari i Sve dugove podmiriću. Bio nam je drag gost u Subotici.“ rekao je Tomislav Vukov, vođa Hajo. Na scenu dolazi Viktorija Kulišić Đenka. „ Kako naš svit kaže luft linijom Đurići – Gunja smo jako blizu. Davne 1990. sam upoznala Stipu trebao je glas djevojke za pjesmu Mama me je pitala da pjevam sa TS Kontra iz Drenovaca, zatim Oko crno milovanje moje. Voljela sam njegove tekstove i glazbu.“ Slijede Tamburaši slavonske krvi koje vodi dijete Cvelferije Vjekoslav Filipović pa kaže „ Čika Stipa je vodio tamburaške sekcije u Cvelferiji pa sam i ja to polazio, a sa Stipom nastupao ponekad sa njim i tatom Željkom –Rorom.“ TS Džentlmeni su došli iz Osjeka, dočekani i ispraćeni pljeskom publike koja nije žalila planove baš kao i za Martu Nikolin koja kaže „ Upoznala sam ga na Požeškom festivalu. Obožavala sam ga kao svestranog glazbenika, a obožavala kao čovjeka. Za mene ostaje pjesma Poljubi me i ostavi, bio je izuzetan autor glazbe i teksta.“ Stipa je bio član Lotosa, Zlatnih dukata, a mnogi kažu da je Patria njegov poseban dar tamburaškog svijetu. Za Patriju pljesak. „ Posebno mi je drago što sam večeras ovdje na prekrasnom koncertu posvećenom mom dragom prijatelju kolegi Stipi koji je godinu dana stariji od mene. Žao mi je što je prerano završio ovo zemaljski put. Ostavio nam je divnu glazbu.“ Živuća tamburaška legenda Antun Tuca Nikolić posebno je pozdravljen, a uzvratio je virtuoznim sviranjem na primu rekao je „ Stipa i ja smo bili lege godinama. Pravi je bio lega“. Hrvoje Bogutovac, Stipin sin je zagrizao glazbeni život i polako poučen od oca stvara svoje uratke, rekao nam je „ Teško je biti Stipin sin poslije ove večeri. Ja i moji puni smo emocija, atmosfera je bila divna, ugođaj na nivou, svi izviđači su dali sebe. Zahvalan sam svima njima, a vidio sam i da je publika ozarena lica napustila ovaj dom. Posebno hvala Općini Gunja, Glazbenom festivalu „ Šokačke pisme“ Županja Josipu Šokčeviću-Moletu i ljudima oko njega.“ Za očekivati je da će duhovni glazbeni opus biti upriličen na Marijanskom svetištu Šumanovci Skrovite Gospe Šumanovačke u Gunju, jer je Stipa sa glazbenicima objavio nosač zvuka Šumanovci sveto mjesto mira.

Stjepan Bogutovac

Hitovi: 468