USKLADIMO FREKVENCIJE

Nova knjiga Vinka Juzbašić iz Bošnjaka ZATO ŠTO JE BIO TAJ ČOVJEK

Kategorija: /
Autor: S.Bogutovac
BOŠNJACI – Nova sedma knjiga koja je izašla u Biblioteci „ Spomen“ Duhovnog hrašća Drenovci je knjiga autora Vinka Juzbašić ZATO ŠTO JE BIO TAJ ČOVJEK Luka Lešić ( 1898.- 1945.). U biblioteci se objavljuju biografije značajnih ljudi političara iz zapadnog Srijema do 1945. Prvu knjigu BRANITELJI SELJAČKIH PRAVA, Mato Babogredac – Mato Leaković je Juzbašić, u ovoj biblioteci objavio 2018. „ Ovo je politička biografija jednog značajnog čovjeka, lokalnog političara Luke Lešić. Lešić pripada skupini malo istraženih zavičajnih političara. Oni su za nas ne samo zavičajnici već imaju i nacionalni značaj.“ naglasio je Juzbašić. U svom istraživanju autor je o Lešiću otkrio da je bio pismen seljak, oženjen, otac šestoro djece. Aktivan u političkom životu u Bošnjacima i ovog dijela Srijema. Tijekom II. svjetskog rata je orijentiran ka stvaranju NDH pa je bio zastupnik u Hrvatskom državnom saboru od 1942. i veliki župan velike župe Vuka 1944./1945. Uhapšen je od komunističke vlasti u Mariboru 1945. Zatvoren u Slavonskom Brodu i na montiranom procesu Vojni sud ga osudio na smrt strijeljanjem. Autor kaže da su svjedoci njegova života izjavili da je pomagao čak i protivnicima stvaranja NDH. A zašto je ubijen kazali su ZATO ŠTO JE BIO TAJ ČOVJEK. Otuda i naziv ove knjige.
 
Hitovi: 253