USKLADIMO FREKVENCIJE

DODIR NEBA PRVI ROMAN VINKA JUZBAŠIĆ

Kategorija: /
Autor: Z.Knežević
BOŠNJACI – Vinko Juzbašić, publicist iz Bošnjaka iznjedrio je iz svog stvaralačkog opusa roman DODIR NEBA.
Koliko nam je poznato to je prvi roman koji je napisao jedan Bošnjačanin i jedan od rijetkih u srijemskoj Posavini. Juzbašić je široj javnosti poznat po publicističkom radu i brojnim knjigama, a bolji poznavatelji njegovog rada poznat je i njegov književni opus, četiri samostalne i desetak zajedničkih zbirki poezije, te jedna knjiga putopisa.“ Knjigu Dodir neba napisao sam prije 15 godina. Tek sam je koncem prošle godine priredio za tisak, a početkom ove i izdao. Riječ je o mom prvom romanu kojega bi se mogao opisati i kao povijesni, jer se u njemu dodirujem mnogih stvarnih događaja koji su se zbili u ovom mjestu, ali i našem Srijemu. Radnja je smještena u sredinu prošloga stoljeća i paralelno prati nekoliko likova i događaja u Bošnjacima, a likovi progovaraju i bošnjačkim govorom. Tako bi roman mogao biti i zavičajan.“ rekao je Vinko Juzbašić. Priča započinje 1938 godine neobičnom svjetlošću na nebu ( aurora borealis)- kao početku fatimskoga proročanstva, a završava nekoliko godina nakon Drugog svjetskog rata. UJ romanu Juzbašić nizom likova i zapleta, pruža stvarnu sliku života hrvatskoga sela u Srijemu sredinom 20. stoljeća. Roman Dodir neba je vlastita naklada i Piksel print. Urednik Mato Nedić, prof, lektor dr.sc. Tomislav Ćužić, grafičko oblikovanje Katica Mataković- Krmpotić, dipl. ing, naklada je 130 primjeraka.
Slika S.B.


Hitovi: 294