USKLADIMO FREKVENCIJE

115 godina županjske željeznice: Pruge koje su nekad život značile, danas ostavljaju samo sjećanje na slavne dane

Kategorija: /

Sigurno ste bar jednom u životu čuli da su kolodvori vidjeli više poljubaca od svadbenih sala. Uz to, sigurna sam i suza, što sretnih, što nesretnih... Osim važnosti koje željeznica u tom smislu ima, još su brojni razlozi zašto bi gašenje bilo ogroman korak unazad. Prije i za industriju, a budući da je taj korak unazad već napravljen, danas za putovanje ljudi na posao ili na fakultet, u bolnicu, ako baš ne mogu nikako drugačije... Očekivanja potrošača danas su sve veća, a naši željeznički standardi manji. Hrvatska sada već godinama, kasni za ostatkom svijeta, kao što joj kasne i vlakovi...

 

Izložba povodom 115 godina županjske željeznice

Povodom 115. obljetnice u  Zavičajnom muzeju Stjepana Grubera u Županji  je otvorena izložba puštanja u promet pruge Vinkovci –  Županja. Izložba se tamo nije događala godinama, a ovo je bila odlična prilika da se upriliči, jer županjska pruga to je svakako zaslužila. Muzej je potporu imao u Ministarstvu kulture, koje je financijski pomoglo kako bi se izložba i realizirala, ali u brojnim posjetiteljima koji su iskoristili priliku vratiti se u prošlo stoljeće.

Realizaciji su u onom neprocjenjivom smislu, pomogli bivši zaposlenici, svojim sjećanjima, ali ponajviše entuzijast Branko Dujić, dijete željeznice, slobodno se može tako reći. Kako je došlo do ideje o izložbi, rekao je autor Hrvoje Tkalac:

''Ideju mi je u glavu stavio Branko Dujić, dijete željezničara, čovjek koji živi pokraj željeznice i njen zaista veliki ljubitelj.  Uz svu dokumentaciju, želio sam naći što više fotografija, one vraćaju ljude u prošlo vrijeme, možda se neki i prisjećaju raznih događaja pomoću fotografija, čega se inače ne bi mogli sjetiti...''

Ivica Božić, zaposlenik željezničkog kolodvora u Županji, s nostalgijom se prisjetio prošlih vremena, kada je željeznica u Županji bila poveznica s industrijom, te donosila neki sasvim novi način života, o čemu stariji znaju, ali je mladima potrebno to znanje prenijeti:

''Od nekadašnjih 27 zaposlenika kolodvora Županja ostali smo na 7 ljudi, smanjen je opseg prometa, a samim time i potreba za djelatnicima. Kolodvor je nekada bio zaposjednut svih 24 sata, ukidanjem linija više nema potrebe za noćnim radom.  Svaka aktualna vlast u našoj državi se zaklinje u to da je željeznica prijevozno sredstvo 21. stoljeća, ali mi to nismo još osjetili. Ulaganja su svedena samo na interventna, ali se nadamo da će u budućnosti netko imati više sluha, uz malo veća ulaganja, remont pruge i kvalitetnije vlakove, da putnik koji se prevozi ima sigurno prijevozno sredstvo i kvalitetno s odgovarajućim komforom kao nekada.''

Renata Veličan iz Hrvatskog željezničkog muzeja, bila je gošća izložbe, povezavši Vinkovce i Županju, navela je nekoliko povijesnih činjenica:

''Vinkovci su prvu prugu dobili 1878. godine, koja je poznata kao pruga Dalj-Borovo-Vinkovci-Brod na Savi, a ujedno su Vinkovci jedini grad koji spaja šest pruga iz različitih smjerova, niti jedan drugi grad osim Vinkovaca u Hrvatskoj nema taj značaj. Željeznička pruga Vinkovci-Županja bila je jedina pruga koja u vrijeme Domovinskog rata nije bila zatvorena, tako da je ona bila žila kucavica, nadamo se da će to tako i ostati i da do gašenja neće doći. ''

Županja je prugu dobila 1901. godine, a predsjednik Komisije za kulturu Zvonimir Stjepanović, izložbu je proglasio i službeno otvorenom prigodno rekavši koliko je željeznica utjecala na razvoj grada:

''U Županji tada nije bilo nijednog automobila, bicikl je bio možda jedan... A glavno prometno sredstvo su bila seljačka kola. U to vrijeme imati vezu s vinkovačkom bolnicom, sa svijetom zapravo, značilo je život. Ova izložba je dobar temelj da napravimo nešto više, da ovo ostane zapisano budućim generacijama.''


Dok drugi biraju vlakove pokraj aviona, zbog točnosti i brzine, zbog konkurentnosti cijena, mi ostarišmo čekajući modernizaciju pruga, jer - što nam znače Končarevi europski vlakovi koji mogu juriti? Što nam znači domaće znanje, koje će prije iskoristiti stranci, nego mi?

Zastarjele pruge i moderni vlakovi odgovaraju jedino zaljubljenima da se duže ljube... Ili da duže čekaju svoje voljene.


                                                   

                                                                                                                                                                                                                                        Marija Pastuović

 

 

 

Hitovi: 907