USKLADIMO FREKVENCIJE

Kapelicu svetom Juraju sagradili Vjekoslav i Tomislav : OD ŠOKAČKE CIGLE I DALAMATINSKOG KAMENA

Kategorija: /
Autor: S.Bogutovac

DRENOVCI – Nostalgija za podrijetlom u Općini Drenovci nagnala je Dalmatince i Ličane čije su dide i očevi došli u Slavoniju.Zašto su još od 1870. i 1918.krenuli u obećanu zemlju Vjekoslav Brkić se sjeća riječi svoga dide „ Od kamena se nemoš naist“. Vjekoslav Brkić i Tomislav Linar su uz potporu Darka Grdenić, Marka Komesarović, Olivera Gaćarić i Franje Lipinčić krenuli da ostvare ideju izgradnje kapelice da zahvale Bogu i drenovčanima što ih prigrlili kao svoje rođene. Imali su veliku je pomoć Hrvatske gorske službe spašavanja koja je skinula kamen sa parkova prirode sjevernog Velebita lička strana i južnog Velebita i Paklenice dalmatinska strana iz mjesta odakle su doselili Ličani i Dalmatinci ( 70 posto ih je bilo iz Jasenica i Kruševa). Inicijatori ideje su krenuli i realizirali  izgradnje kapelice posvećene svetom Juraju, koji je zaštitnik Velebita i Kruševa, a i dida Vjekoslava se zvao Jure. „ Kapelicu smo izgradili od šokačke cigle i dalmatinskog kamena u dijelu atara Galije gdje su bile kuće prvih Dalmatinaca u mjestu. Kapelica je ispred sačuvane kuće Brkića“. rekao je Vjekoslav. Kapelicu su blagoslovili drenovački župnik Željko Šimić i prečasni Marko Gaćarić, podrijetlom iz Drenovaca na službi u Velikoj Kopanici vratio je sjećanja dok je bio u Drenovcima i istaknuo: „ Ova kuća iza kapelice je davno napravljena. U njoj su živjeli ljudi, rađali se i umirali, a danas je napuštena . Vjerojatno će ju srušiti zbog starosti. Poznavao sam obitelj koja je ovdje živjela , pokojnog djeda Juru, po čijem nebeskom zaštitniku, ova kapelica je dobila naslov. Bio sam svjedokom života te obitelji. Nažalost, svjedok sam kako se mnoge takve zgrade ruše. Volim pogledati stare zgrade, jer u njima ima duha onih ljudi koji su ju pravili i u njima živjeli. Onoga duha kakvog nalazimo u starim građevinama više nema, a koliko mogu primijetiti, danas su i drugačiji ljudi koji u njima žive. Možda je ovo samo moja nostalgija za prošlim vremenima, ali sreo sam ljude koji isto tako misle.“ rekao je gospodin prečasni Marko. Ostavili smo predivno uređenu kapelicu smještenu u središtu Galije uvjereni da će prolaznici svratiti, prekrižiti se i izmoliti, a kapelica će naći mjesto u analima povijesti Drenovaca.


             Tekst i slika Stjepan Bogutovac

Hitovi: 766