USKLADIMO FREKVENCIJE

30 GODINA PRIJATELJSTVA SOLJANA I KRNČE I X. DANI SLOVAKA U SOLJANIMA

Kategorija: /
Autor: S.Bogutovac

SOLJANI – Matica Slovačka Soljani, Slovačko KUD „ Ondreja Pekara“ i KUD Slavonija Soljani su pod pokroviteljstvom Svjeta za nacionalne manjine RH, Ureda za iseljene Slovake  Bratislava, Općine Vrbanja i Vladimira Bilek, saborskog zastupnika Češke i Slovačke nacionalne manjine i sponzora znalački su organizirali proslavu 30. godina prijateljstva Soljana i Krnče i X. dane Slovaka u Soljanima.Manifestacija je održana u Domu kulture na visokoj umjetničkoj razini hvale vrijednoj. Nazočili su Lubaš Miluš, načelnik Krnče, Julijus Štrojkov, predsjednik KUD Krnčjanka, izaslanik župana Nenad Erić, Milan Pucovski, predsjednik ŽV Slovaka u VSŽ, Velimir Redl, načelnik i njegova zamjenica Gracijela Stibov, svećenica Svetlana Vojnović Feldy i župnik Krešimir Šaf i gosti iz Našica, Iloka Markovca i sela Cvelferije. Blistavim programom su oduševili publiku koja ih je pljeskom nagradila KUD-ovi Krnčjanka Krnča, Ljudevit Štur Ilok, Ondreja Pekar i Slavonija iz Soljana. Izložbu zidnih kuharica upriličilo je Slovački kulturni centar Našice. Nazočne je biranim riječima pozdravila Miluška Besek, predsjednica Matice Slovačke Soljani. Slaven Jurik nam je rekao da su prijateljstvo započeli 1989. za vrijeme Vinkovačkih jeseni Soljanci Ilija Jurik i Zvonimir Janjić iz KUD-a Slavonija, a od Slovaka Andrija Pekar i Miško Ožvat. Ovo je 30-ta godina prijateljstva Soljana i Krnče.

 

Slike i tekst Stjepan Bogutovac

Hitovi: 345