USKLADIMO FREKVENCIJE

ZBIRKA PJESAMA KOJU ŠOKADIJA ČEKA MEĐU PLODOVIMA JESENI BITI ĆE MATINA

Kategorija: /
Autor: S.Bogutovac

DRENOVCI – „ Duhovno hrašće“ Udruga vjere i kulture svojim djelovanjem predvođena predsjednikom Andrijom Matić oplemenjuje i niže kulturne sadržaje Cvelferije. „ Duhovno hrašće uzelo  je za obvezu da mu se dogodi jedan od najboljih šokačkih pjesnika da učine njemu i nama na čast i zadovoljstvo ove još neukoričene u rukopisu pjesme Mate Zlatka Damjanovića, „ kazao je Matić na 181. razgovorima ugodnim u ispunjenoj Vjeronaučnoj dvorani u Drenovcima. Prigodni program je sadržajno obogatio moderator Zvonimir Stjepanović iz Županje. On je znalački i stručno predstavio pučkog pjesnika Matu iz Strizivojne u čijoj je pratnji bila Muška pjevačka skupina Štrosmajer u kojoj je i Mata pjevač i pisac, a pjevane su njegove pjesme. Slikovito je Mata kazivao kako su nastajali stihovi i kada je izorao brazdu u njoj o njoj su bili stihovi, kada je smrt odnijela Didu kojeg je volio suzama je pisao stihove, kada je bilo veselje orili su se bećarci...Koliko su vrijedni njegovi uradci zna se da je uglazbleno devet njegovih pjesama koje sviraju i pjevaju poznati pjevači: Najbolji hrvatski tamburaši, Tamburaši za dušu, Dike, Mijo Jagrić Miša...

Svaki posjetitelj ovih Razgovora ugodnih dobio je CD- nosač zvuka Matinih pjesama. Ostaje nam strpljenje da sačekamo Zbirku i ponovno čujemo umiljati glas šokačkog pjesnika Mate. Kada za Zbirku od 105 pjesama recenziju piše akademik Stjepan Damjanović, predgovor  akademik Josip Užarević i pomoć pruži dr. Stanko Andrić veliko je to jamstvo za  vrijednog šokačkog pjesnika Matu Zlatka Damjanovića iz Strizivojne  koji  iz tiska očekuje zbirku na jesen, a sa Pjevačkom skupinom Štrosmajer čiji je član na jedinstven način je uz moderatora  večeri  Zvonka Stjepanović iz Županje koji je stihom i razgovorom usmjerio  program i završio 181. Razgovor ugodni.


Tekst i slike: Stjepan Bogutovac

 

Hitovi: 423