USKLADIMO FREKVENCIJE

Duhovno hrašće Cvelferije : Promocija pete knjige

Kategorija: /
Autor: S.Bogutovac

Nazočili su predsjednik Duhovnog hrašća Andrija Matić, Marko Đidara, župnik u miru jedan od utemeljitelja udruge, Željko Šimić, drenovački župnik i gosti iz Vinkovaca, Bošnjaka, Gunje, Soljana i drugih mjesta. Prije promocije oni i vjernici su nazočili misi zadušnici koja se održava svake godine ova na 90 godina od smrti Stjepana Radića i političkih prvaka ovog kraja.“ Duhovno hrašće više od 20 godina svjedoči o svojim duhovnik, političkim, kulturnim i gospodarskim prvacima i događajima o našoj prošlosti. Danas je 8. kolovoza, 90 godina smrti Stjepana Radića. Održali smo misu tim povodom i za pokojne naše prvake.“ rekao je predsjednik Matić. Zatim je citirajuće izvatke iz govora Stjepana Radića biranim riječima zahvalio prvi predsjednik udruge vel. Đidara. Tijekom promocije svoje osvrte na knjigu kazivao je urednik knjige mr.sc. Zlatko Virc: „ Autor Vinko Juzbašić iz Bošnjaka svoje mjesto cijeni i poštuje. On je sa znanstvenim pristupom koristeći izvorne materijale obradio biografije i djelovanje dvojice Matija Babogredca i Leakovića koji su kao seljaci bili saborski i skupštinski zastupnici.“ Autor Vinko Juzbašić, publicist i pisac ove godine obilježava značajne obljetnice 25-tu od njegovog početka pisanja ( Glas koncila 1993.) i 25-ti naslov knjige izdane do sada. „ Ovo je peta knjiga iz projekta Duhovnog hrašća, a naslov knjige Branitelji seljačkih prava dao sam dao sam za dvojicu Bošnjačana čije sam političke životopise stavio u knjigu, a to su Mato Babogredac ( 1875.- 1950.) i Mato Leaković ( 1876.- 1966.) koji su značajni hrvatski „ lokalni“ političari iz prvih desetljeća 20. stoljeća, koji su svojim višedesetljetnim angažmanom nastojali braniti i unaprijediti politička prava i gospodarske prilike seljačkog puka u rodnom mjestu i u Srijemu.“ Ivica Ćosić-Bukvin, publicista i pisac je napisao iz ovog projekta tri knjige, a mr. Zlatko Virc jednu. Ćosić je naglasio da Cvelferija i Srijem ima zaslužne političare i vojskovođe koje trema predstaviti javnosti jer su zaslužni. Iduća knjiga će biti o Živanu Kuveždiću iz Ilače.

Snimio S.B.                             

Hitovi: 261