USKLADIMO FREKVENCIJE

Završila 23. smotra izvornog stvaralaštva „ RASPJEVANA CVELFERIJA“ U RAČINOVCIMA

Kategorija: /
Autor: S.Bogutovac

RAČINOVCI – Smotra izvornog stvaralaštva - kulturo zabavna manifestacija „Raspjevana Cvelferija“ održana je 23 puta, ova je treći put bila u Račinovcima. Tri općine Cvelferije Drenovci, Vrbanja i Gunja, te Općina Bošnjaci mijenjaju se u domaćinstvu iz godine u godinu, a domaćinstva budu u mjestima-naseljima općina. „ Stečeno iskustvo iz prošle tri smotre u našem mjestu pokazalo je ono najbolje što smo ponudili. Zahvalna sam svim mještanima što su raskošno uredili svoje ograde, kuće i dvorišta , našim vatrogascima, policiji i sudionicima-gostima iz susjednih država i mjestima Cvelferije. Divni su ljudi.“ kazala nam je gospođa Marija Franjić Pavlović, predsjednica Mjesnog odbora. U Velikom šatoru smjenjivali su iz večeri u večer sudionici. Prve večeri mališani  11 dječjih folklornih skupina. Oni su obradovali posjetitelje. Djelovali su kao pahuljice na pozornici. Pljeskom su nagrađeni. Druge večeri ženske i muške pjevačke skupine, njih 12 oplemenile su i zagrijali publiku u prohladnoj noći glasom i milozvučnim pjevanjem. Treće predvečerje donosi dilemu. Sve spremljeno za mimohod. Sudionici u čarobnim nošnjama, tamburaši sa otarcima na tamburama. Kola okićena i konji spremni da krenu, jahači u sedlima. Oblaci prijete. Sve je krenulo na vrijeme. Tek na ulazu praćen kapima kiše 15 KUD-ova  ulazi pod šator, a pljusak se spusti. Sreća da su sačuvane nošnje i raspoloženje se vraća, a program počinje. Jakša Šestić, predsjednik Organizacionog odbora Račinovčanin koji je i načelnik Općine Drenovci riječima dobrodošlice pozdravlja Katicu Mišković, pomoćnicu ministrice  regionalnog razvoja i EU fondova, Andriju Matić, predstavnika župana VSŽ, načelnike susjednih općina, goste iz Bača, Omišlja, Sinja i Tuzlanskog kantona, župnike Ivana Jurića iz Osijeka i Željka Šimića, domaćeg župnika. Smotru „ Raspjevana Cvleferija“ otvorila je Katgica Mišković, pomoćnica ministrice Gabrijele Žalac. „ Sretna sam što sam s vama u Račinovcvima. Zaista je poseban doživljaj vidjeti ovako bogato ukrašeno selo i osjetiti jedno pozitivno ozračje koje sobom nosi ova manifestacija očuvanje i promicanje tradicije i običaja vaše kulturne baštine. Čestitam vam na 23. izdanju ove lijepe smotre koju proglašavam otvorenom.“ Nastupi KUD-ova iz Sinja, Tavankuta, Domaljevca, Svinjarevaca i 12 domaćih KUD-ova dali su svoj doprinos širokoj lepezi iz koje su izvirali novi prelijepi sadržaji. Četvrte večeri ( u nedjelju na noć) posjetitelji su uživali i divili se na Reviji narodnih nošnji iz projekta – Rekonstrukcija i obnova  kulturne baštine u dijelovima poplavljenih područja Cvelferije – nošnjama iz Račinovaca. Veliki šator je bio svake večeri ispunjen brojnim ljubiteljima glazbe, koju su pružali TS Vranac, Gazde, Kristali i Slavonski suton, i onima koji vele ovo podneblje sa svim njegovim sadržajima. Potporu su u organizaciji pružili: Ministarstvo kulture Republike Hrvatske, Vukovarsko srijemske županija, Općina Drenovci, Vrbanja, Gunja i Bošnjaci, Mjesni odbor Račinovci, Duhovno hrašće, Muzej Cvelferije i Općinska narodna knjižnica Drenovci.

Snimci S. Bogutovac                              

Hitovi: 468