USKLADIMO FREKVENCIJE

Počela 23. smotra izvornog stvaralaštva „ RASPJEVANA CVELFERIJA“ U RAČINOVCIMA

Kategorija: /
Autor: S.Bogutovac

RAČINOVCI – Smotra izvornog stvaralaštva , kulturno zabavna manifestacija „Raspjevana Cvelferija“ održava se 23 godine. Tri općine Cvelferije Drenovci, Vrbanja i Gunja, te Općina Bošnjaci mijenjaju se u domaćinstvu iz godine u godinu, a domaćinstva budu u mjestima-naseljima općina. „ Ove 23. godine moji Račinovci  su domaćini. Cijelo selo, već u susret smotri bilo je bilo ukrašeno, svi mještani su izvršili i realizirati će dalje svoje zadaće. Nama najdraže su prve večeri kada su nam najmlađi pokazali da će i oni čuvati tradiciju. Za razliku od prošle Raspjevane Cvelferije, koja je zbog lokalnih izbora održana u kolovozu, vratili smo se na tradicionalni termin lipnja mjeseca.“ kazala nam je gospođa Marija Franjić Pavlović, predsjednica Mjesnog odbora. Račinovčani su  kao i ranijih godina prigrliti su spremo sudionike, a prvi su im bili mališani - dječje folklorne skupine,a zatim će nastaviti tako i narednih dana i večeri,potvrdio je i Jakša Šestić, predsjednik Organizacionog odbora, Račinovčanin koji je i načelnik Općine Drenovci. Veliki šator je bio ispunjen djecom, roditeljima, bakama i didama i brojnim znatiželjnicima. Mališani su im uzvratili prekrasnim programima koji je  mamio  pljesak.  Potporu su u organizaciji pružili: Ministarstvo kulture Republike Hrvatske, Vukovarsko srijemske županija, Općina Drenovci, Mjesni odbor Račinovci, Duhovno hrašće, Muzej Cvelferije i Općinska narodna knjižnica Drenovci. Sinoć ( četvrtak 14.lipnja) nastupilo je 11 dječjih folklornih skupina iz devet Cvelferskih sela, a na kraju TS Vranac. U ( petak 15. lipnja) na pozornicu izlazi u 20 sati, 15 muških i ženskih pjevačkih skupina iz mjesta Cvelferije ,Bošnjaka i grada Županje. Zatim nastup ima TS Gazde. U subotu 16. lipnja, u 18 sati je mimohod folklornih skupina i konjskih zaprega i jahača, a od 19 do 22 sata je svečano otvaranje smotre i nastupi folklornih skupina iz Bosne i Hercegovine, Srbije i Hrvatske. Zatim slijedi nastup TS Kristali. U nedjelju 17. lipnja , od 20 sati je revija narodnih nošnji iz projekta Rekonstrukcija i obnova kulturne baštine u dijelovima poplavljenih područja Cvelferije – nošnje iz Račinovaca. Na kraju će sve začini svirkom i pjesmom TS Slavonski suton.

 

Snimak S. Bogutovac                             

Hitovi: 582