USKLADIMO FREKVENCIJE

Izložba muzejskih eksponata 12. kompanije u Drenovcima : Čuvali smo granicu na Savi

Kategorija: /
Autor: S.Bogutovac

DRENOVCI – Povodom 210 godina od uspostavljanja 12. Drenovačke kompanije 7. Brodske pukovnije, Muzej Cvelferije i Zavičajni muzej Stjepan Gruber Županja priredili su izložbu pod motom „ Čuvali smo granicu na Savi“ u dvorani Općinske narodne knjižnice Drenovci. Izložba će biti od  24. lipnja u Pastoralno-kulturnom središtu Župe Mučeništva  sv. Ivana Krstitelja u Županji. Na otvorenju izložbe  koja je znalački-stručno opremljena  bio je  zapažen broj posjetitelja. Sve nazočne je pozdravio Jakša Šestić, načelnik Općine Drenovci koji je zajedno sa Andrijom Matićem, predsjednikom Duhovnog Hrašća čestitao na znalački osmišljenoj izložbi. Izloženi su predmeti iz zbirke Vojna krajina kojih nema ni u većim muzejima. Posebno treba istaknuti pozorno slušana i izuzetno korisna izlaganja Martine Kelave, ravnateljice muzeja Cvelferije, Marte Stjepanović, kustosice Zavičajnog muzeja u Županji , a govorio je i  dobro znani Ivan Ćosić Bukvin, publicist, povjesničar amater koji u svojoj riznici ima 30  objavljenih knjiga.

“ Mi Cvelferi ponosni smo na taj nadimak, jer on vuče korijene iz 12. Drenovačke satnije. Satnija je ustrojena 12. lipnja 1808. Granica je ovdje bila od 1701. do 1873. kada je razvojačena“, naglasio je Ćosić. „ Kroz izložbu je prikazano 12 tema iz života u vrijeme  granice i sve je ovdje u znaku broja 12“, rekla je ravnateljica Kelava. „ Ideja je krenula iz Muzeja Cvelferije koji je u osnivanju pa smo im pritekli u pomoć mi muzealci iz Županje, jer imamo bogatu zbirku iz vremena Vojne granice“ ,kazala je između ostalog Marta Stjepanović.

foto:Stjepan Bogutovac

Hitovi: 460