USKLADIMO FREKVENCIJE

Dan nacionalnih manjina Vukovarsko srijemske županije obilježen u Gunji

Kategorija: /
Autor: S.Bogutovac

GUNJA – Koordinacija vijeća i predstavnika nacionalnih manjina Vukovarsko srijemske županije pod pokroviteljstvom županije na veličanstven način obilježili su Dan nacionalnih manjina VSŽ u Gunji.Domaćin je bila Bošnjačka nacionalna manjina Cvelferije ( Gunja i Rajevo Selo) na čelu sa Zijadom Pezerović, predsjednikom Vijeća Bošnjaka VSŽ koji uputio dobrodošlicu sudionicima i gostima. Sve se događalo u parku gdje su bili štandovi krcati tradicionalnim delicijama devet nacionalnih manjina: Bošnjaka, Mađara, Rusina, Slovaka, Srba, Ukrajinaca, Albanaca, Njemaca i Roma. KUD-ovi svake od ovih manjina su prikazali raskoš i bogatstvo nošnji, igre i pjesme na velikoj pozornici u školskoj sportskoj dvorani OŠ „ Antun i Stjepan Radić“ u Gunji. Gunjanci su prigrlili sve predstavnike, jer je u mjestu bilo ranijih godina čak 17 nacionalnih manjina. U nazočnosti sudionika u školskom parku su bili zamjenici župana VSŽ Đorđe Ćurčić i Josip Dabro. Dabro je proglasio otvorenim dio programa u kojem su se na štandovima predstavile nacionalne manjine čestitao je na kvalitetnoj organizaciji i naglasio „ U VSŽ nacionalne manjine zauzimaju 21 posto ukupnog broja stanovništva, a to dovoljno govori o bogatstvu svih nas koji smo tu. Vidimo dio kulture i tradicije, sačuvanog nacionalnog identiteta što krasi svaku državu, pogotovu našu županiju to su naši ljudi kojima se možemo ponositi. Pokazali smo jedno veliko zajedništvo. Možemo biti primjer  ostalim županijama i Hrvatskoj da pokušamo iz prošlosti ostaviti probleme, sačuvati ovo što imamo svako svoju nacionalnu i vjersku kulturu i razmišljati o budućnosti.Iznenađen sam kako smo u Gunji proslavili i obilježili Dan nacionalnih manjina.“ Saborska zastupnica Ermina Lekaj zastupa pet manjina, a ovaj potopljeni kraj 2014.se uz potporu države i inozemstva dobro oporavio. Gospođa Lekaj je otvorila u dvorani kulturno zabavni program . Anto Gutić, načelnik općine Gunja je ponosan što se ovo godilo u ovoj općini. Održana je svečana sjednica Koordinacije pod predsjedanjem Svetislava Mikerevića, potpredsjednika. Predstavnicima su domaćini uručile prigodne poklone, a zatim je održan zajednički domjenak.

                                 Tekst i slike Stjepan Bogutovac

Hitovi: 349