USKLADIMO FREKVENCIJE

Knjiga Vere Erl Križ u polju predstavljena u Drenovcima

Kategorija: /
Autor: S.Bogutovac

DRENOVCI – Dvorana Općinske narodne knjižnice ispunjena Drenovčanima i gostima iz Osijeka i Cvelferije na predstavljanju knjige Križ u polju, koju je napisala magistra znanosti Vera Erl, rođena u Drenovcima, a više od 40 godina djelovala u Osijeku.Predstavljanju su nazočili i Helena Sablić, dekanica umjetničke akademije Osijek, Goran Pavlović, urednik knjige, Jakša Šestić, načelnik Općine Drenovci, Andrija Matić, predstavnik VSŽ i predsjednik Duhovnog hrašća, Drenovčani i Cvelferi.

Urednik knjige Goran Pavlović, ravnatelj drenovačke knjižnice je istaknuo: „ Ovo je prva knjiga koja je izašla u Biblioteci „ Povjesnice“ , nakladnik Općinska narodna knjižnica Drenovci. Knjiga Križ u polju – Drenovački stradalnici Drugog svjetskog rata Drenovačko-soljanska jama. Sam naslov možda ne otkriva puno, kada kažemo križ u polju, ali za Drenovčane koji su još živi govori o generaciji koja su bili djeca tih događanja 1945. za njih taj križ u polju jako puno znači. Na mjestu je u polju gdje je 27 Drenovčana izgubilo život bi krivi ni dužni. Ubijeni su.“ Pavlović o knjizi kaže da obuhvaća period od stvaranja NDH do 1945. U knjizi je autorica objavila bogatu građu koju je sakupila, iskaze svjedoka, arhivsku građu i dokumente, isječke iz novina. Tako knjiga sadrži vizualni materijal, fotografije i dragocjene podatke o stradalnicima. Od tih događaja prošle su 72 godine, kaže Pavlović i naglašava da za istinu nikada nije kasno, jer je ovo katarza ili dugi put do istine.

Hitovi: 279