41. „Konji bijelci” i 10. „Bećarfest”

U organizaciji Konjogojstvene udruge Babina Greda jučer je u okviru manifestacije „Nema sela nad Babine Grede” održana 41. priredba „Konji bijelci”.

U svečanoj povorci sudjelovalo je 26 zaprega, a Konjogojstvena udruga Babina Greda ima se čime dičiti jer ove godine obilježava 80 godina djelovanja. Brojne posjetitelje i natjecatelje pozdravio je načelnik općine Babina Greda Josip Krnić ustvrdivši kako i ovogodišnji „Konji bijelci” potvrđuju kako je Babina Greda odana tradiciji konjogojstva. Vukovarsko-srijemski župan Damir Dekanić u svome se obraćanju na otvorenju priredbe „Konji bijelci”i također poslužio stihovima Ilije Babića iz pjesme „Šokačke poduke”: „Učio me dado i moj dida, Da se kapa spram svakog ne skida. Čuvaj, dite, poštenje šokačko Ljubi ono sve što je hrvatsko.“ – poručio je Dekanić okupljenima. Među uzvanicima bila je i zastupnica u EU parlamentu Biljana Borzan, kao i češki veleposlanik u Hrvatskoj Milan Hovorka, obzirom da su u Babinoj Gredi gostovali prijatelji iz Češke. Na otvorenju priredbe „Konji bijelci” nazočnima se obratio i izaslanik predsjednika Vlade, državni tajnik u Ministarstvu poljoprivrede Zdravko Tušek, dok je ovogodišnju, 41. priredbu „Konji bijelci” u okviru manifestacije „Nema sela nad Babine Grede” otvorenom proglasio izaslanik predsjednika Hrvatskog sabora, saborski zastupnik Goran IvanovićLac. Nakon priredbe „Konji bijelci” u okviru manifestacije Nema sela nad Babine Grede održan je 10. Bećarfest koji je organizirala Udruga za promicanje i očuvanje šokačke baštine „Šokadija” Babina Greda, a koji je otvorio predsjednik Republike Zoran Milanović. Otvarajući 10. Bećarfest predsjednik Milanović rekao je kako je došao poslušati izvođače i čuvare hrvatske baštine. „Dragi moji prijatelji Šokice i Šokci iz ove naše lijepe slavonske, hrvatske šokadije. Ovdje smo došli slušati izvođače, čuvare baštine našeg naroda, naše stoljetne baštine. Došao sam ovdje s radošću i zadovoljstvom i doći ću opet ako bude sreće i vremena, a potrudit ću se da bude. Ovime Bećarfest proglašavam otvorenim. Zdravi bili i veseli. Živjela Babina Greda! Živjela hrvatska šokadija!“, poručio je predsjednik Milanović. Uz predsjednika Milanovića u Babinoj Gredi bili su savjetnica Predsjednika Republike za ljudska prava i civilno društvo Melita Mulić i posebni savjetnik Predsjednika za veterane Domovinskog rata Marijan Mareković.

 

1
2
3
4
5
6
7