USKLADIMO FREKVENCIJE

Skrovita Gospa Šumanovačka u Gunji – prigrlila oko sedam tisuća hodočasnika

Kategorija: /
Autor: S.Bogutovac

GUNJA –  Svetkovina Uznesenja  Blažene Djevice Marije počela je trodnevnom pripravom koju je predvodio Ivan Živić, upravitelj Marijanskog svetišta  Skrovite Gospe Šumanovačke na svetištu.Vjernici su tom prigodom, uoči Velike Gospe i na sam blagdan imali mogućnost ispovijedi koju je obavljalo 15 svećenika. Zatim su uslijedila misna slavlja od 16 do 23 sata, a pola sata prije svake mise prigodna marijanska pobožnost. Svečano misno slavlje uoči Velike Gospe u 19,30 sati, predvodio je mons. Đuro Hranić, đakovačko-osječki nadbiskup metropolit, kao procesiju sa upaljenim svijećama do kapelice i bunara u šumi. Našem novinaru je nadbiskup o marijanskom svetištu Šumanovci u Gunji rekao: „ Ovo svetište već gotovo 650 godina okuplja vjernike koji dolaze ovamo i gledaju Blaženu Djevicu Mariju, koja je majka Isusova, majka crkve, majka svih nas. Ona je prva među nama ljudima sjedinjena sa svojim sinom u njegovoj nebeskoj slavi i to je naš put. Poslije katastrofalne poplave 2014. vjernici se vraćaju  Skrovitoj Gospi Šumanovačkoj. Ovamo donose svoje radosti, svoje boli. Ovdje su se događale neke napetosti i poteškoće. No, gospa je uvijek bila tu uz svoj narod i bila je znak nade i majka koja ohrabruje svoju djecu koja njoj dolaze, a to su kršćanske generacije ovog kraja i radostan sam zbog toga. Gospa je sakupljala svoju djecu s jedne i druge obale Save. No, ranije je bilo puno više katolika u BiH ona to čini i danas za one koju su ostali. Šumanovci su mjesto molitve za sve kršćane, a molimo i za sve ljude dobre volje sa željom da budemo više Božji ljudi.“ U 22 sata misno slavlje za mlade predvodi Domagoj Lacković, mladomisnik u suradnji sa mladima župe Gunja. Svetkovina uznesenja BDM u utorak protekla od 5,30 do 11 sati uz prilika za ispovijed. Pola sata prije svake mise prigodne marijanske pobožnosti. Misna slavlja su u 6 sati predvodio je vlč. Ivan Živić, upravitelj svetišta koji nam je izjavio: „ Drevno svetište Gospe Šumanovačke i ove godine po slobodnoj procjeni bilo je sedam tisuća hodočasnika. Sva parkirališta puna, redovi za ispovijed podugi, svećeni marljivi u dužnostima. Na veliku svetkovinu došli su autobusima organizirano vjernici iz župe Svete Ane iz Par Sela i Svetog Ive iz Živinica ( BiH) njihov vođa Luka Tadić ističe da su bili i prije tri godine i da će opet doći. Stigli su i hodočasnici iz župe Bl. A. Stepinca iz Slav. Broda, župljanin Antun Krištija je prvi put na svetištu i oduševljen je. Sretni smo ako i drugima kažu kako je lijepo biti sa Skrovitom Gospom Šumanovačkom“ istaknuo je župnik Živić. Poslije misa koje su predvodili u 7,30 vlč Marko Zubak, u 9 sati vlč. Ivan Benaković, svečano misno slavlje u 10,30 sati predvodio je prečasni Josip Filipović, a pjevao crkveni zbor župe Gunja, a misno slavlje u 17,30 sati vlč. Domagoj Lacković, mladomisnik. Upravite svetišta vlč. Živić iduće godine očekuje još veći broj hodočasnika.

  foto: Stjepan Bogutovac

 

Hitovi: 2918