USKLADIMO FREKVENCIJE

Radionice šaranja tikvica u Županjskom kraju

Kategorija: /
Autor: J.W.D.

Radionice šaranja tikvica održavaju se tijekom listopada u Gradištu, Bošnjacima i Županji u okviru projekta „Cesta zlatne niti“ uz potporu Hrvatske turističke zajednice  a u organizaciji  Turističke zajednice grada Županje. Šaranje tikvica predstavlja ne samo majstorstvo i vještinu, već i specifičnu granu  narodne umjetnosti Svojom tradicijom , šaranje tikvica u Slavoniji seže u vrijeme  postojanja starih obiteljskih zajednica – zadruga. Tu su vještinu nekada njegovali  pastiri, čuvajući svoje blago u dokolici, po uzoru na šaranje pisanica. Šaranje tikvica u današnje vrijeme gubi svoju primjenu u ruralnim sredinama, ali su ostale kao prpoznatljiv i omiljen slavonski tradicijsku suvenir izuzetne vrijednosti. Prva radionica šaranja tikvica održana je  u  gradištu u u Snašinim kućarima, a preostale dvije bit će u Bošnjacima  9. 10 u matkovim pecarama, te u Županji u ZM Stjepana Grubera u  Županji.  Grupa Slovenskih turista obišla je u subotu Cestu zlatne niti i ZM Stjepana Grubera, te radionicu šaranja tikvica.

S.Pavelić

Hitovi: 3311