USKLADIMO FREKVENCIJE

XIII Zavjetno vatrogasno hodočašće Skrovitoj Gospi Šumanovačkoj u Gunji :IZ ĐURIĆA NAJMANJEG SELA DOŠLO 15 VATROGACA

Kategorija: /
Autor: S.Bogutovac
GUNJA- Na marijanskom svetištu Skrovite Gospe Šumanovačke u Gunji održano je u organizaciji vatrogasnih zajednica Drenovci i Vrbanja XIII Zavjetno vatrogasno hodočašće.  Hodočašće, mimohod i misa su održani uz primjenu svih mjera stožera uz primjenu mjera Nacionalnog stožera civilne zaštite zbog sprječavanja širenja virusa SARS-Cov2. Sudjelovala su DVD iz mjesta Cvelferije: Đurići, Račinovci, posavski Podgajci, Rajevo Selo, Drenovci, Gunja, Vrbanja, Soljani, Strišinci, Bošnjaci i Grad Županja. Nazočili su izaslanik Bože Galić, župana Andrija Matić, pročelnik za poljoprivredu,načelnik Općine Gunja Anto Gutić, Jakša Šestić, načelnik i Boris Španić, njegov zamjenik, Ivo Dominković, umirovljeni čelnik vatrogastva. Zanimljivo da je iz najmanjeg sela Cvelferije Đurića došlo 15 vatrogasava kao i iz Račinovaca. U odorama je bio 91 vatrogasac koji su upriličili mimohod prije mise i poslije do kapelice i bunara u hrastovoj šumi. Misno slavlje je služio gunjanski i đurićanski župnik Ivan Živić, upravitelj svetišta, a pjevao je crkveni zbor župe Gunja. Osim nadahnute propovijedi gospodin Živić nam je izjavio: „ Prve nedjelje u rujnu, kao i ranijih godina na našim Šumanovcima održavamo zavjetno vatrogasno hodočašće. Ove godine je bilo specifično zbog epidemijskih mjera. Željeli su vatrogasci održati tradiciju. Svelo se ma manji broj hodočasnika- vatrogasaca.“ Andrija Matić, izaslanik župana je rekao: „ Ovo hodočašće se događa u nesretnim okolnostima zbog virusa, ali pokazuje odanost vatrogasaca zajedništvu štovanja Boga, Gospe Šumanovačke. Oni dolaze zahvaliti se Gospi što im pomaže za sve što čine dragovoljno.“ Davor Balog, predsjednik Vatrogasne zajednice Drenovci i Zlatko Šumanovac, predsjednik DVD Drenovci su kazali: „ Ovo je veliki značaj za našu Vatrogasnu zajednicu, jer smo prvi inicirali hodočašće na kojem su sudionici bili iz cijele Hrvatske, Ovdje smo na našem svetištu koje posjećujem redovito. Slijeće hodočašća nadam se da ćemo održati u boljem ozračju.“
Tekst i slike Stjepan Bogutovac
Hitovi: 99