USKLADIMO FREKVENCIJE

Tamburaš izrađuje tambure

Kategorija: /
Autor: Z.Knežević
Ovogodišnji, 15. glazbeni festival "Šokačke pisme" ne samo da je iznjedrio nove 22 tamburaške pjesme, bio je i prigoda doznati nešto više o tamburi, instrumentu koji od 2013. godine kroz svoj obrt izrađuje Franjo Juzbašić, član TS "Kristali".
I doista, kroz zanimljiv i poučan razgovor koji smo vodili za program HRŽ-a doznali smo od Franje puno toga...."Ovo je sada moja osnovna djelatnost, učio sam od vrhunskog i svjetski poznatog majstora tambura pokojnog Andrije Franjića." započinje svoju priču Franjo Juzbašić i baš kao što svaku pjesmu sa svojim "Kristalima" odsvira i odpjeva "od srca", tako se i kroz priču o izradi tambura osjeti ta povezanost i ljubav prema tamburi....Pojašnjava kako je za početak najbitnije kvalitetno drvo i da cijela priča oko tambura kreće od šume, jer za kvalitetni instrument treba i kvalitetno drvo koje treba iscijepati i posložiti, te dobro osušiti. A da bi se došlo do vrhunskog instrumenta, drvo mora barem 10-15 godina "odležati" i prirodno se sušiti. "Onda morate odabrati model jer svaki model drugačije svira." nastavlja svoju priču Franjo pokazujući jednu od prima govoreći kako prima ima puno modela. No, on je, zahvaljujući majstoru Andriji, pozorno slušao i uzeo, kako kaže, model koji je najpouzdaniji i koristi se i kod malih tamburaških sastava i u velikim orkestrima. Za izradu tambure treba i puno znanja i dobre volje, ali treba imati i svojevrsnu "umjetničku crtu", kako bi se sve to lijepo posložilo i lijepo izgledalo. Naravno, treba biti i vrlo uredan, brinuti na sitnice i detalje. Kaže kako je najbolje odabrati javor ili smreku, ali od ovdašnjih vrsta najbolje su šumska kruška i trešnja, ali i sve druge "voćkalice" kojih je, na žalost, u Slavoniji sve manje. Dobra je stvar, pojašnjava Franjo Juzbašić, kako u današnje vrijeme na tržištu ima izvrstan izbor modernih lakova, pa se ne mora više raditi politura s krpicom. "Svi znaju kako tamburaši sviraju u svim mogućim uvjetima, i po suncu i po kiši, i ljeti i zimi, tako da se ovo pokazalo izvrsnim." dodaje ovaj vrsni tamburaš iz Bošnjaka. Što se alata tiče, tu je, dodaje, posebna priča, jer ima puno detalja pa treba i svakavih stega, kalupa i pomagala." naglašava Franjo koji je, priznaje, malo i "samouk" po tom pitanju, pa mu Internet puno pomaže. "Gledam i proučavam kako se prave violine i gitare, ali obzirom da moj sin završava srednju školu, smjer drvodjeljski tehničar, od jeseni, na moju radost, očekujem pomoć i od njega. Najavio je da će ostati sa mnom u izradi tambura." ističe Franjo Juzbašić koji je i ove godine sa svojim "Kristalima" nastupio s novom pjesmom na 15. glazbenom festivalu "Šokačke pisme". Predstavljanje "Tambura Juzbašić" u holu dvorane "Mladost" tijekom festivala bila je zaista izvrsna prigoda saznati kako nastaju tambure....."Naš Hrvoje Bogutovac napisao je pjesmu "Arenda" koja je stajala nekoliko godina i valjda je sada sazrelo vrijeme da je predstavimo publici. Ima pjesma dobru poruku jer svi se hvatamo za našu slavonsku crnicu koja je puno godina hranila naš narod. I baš kao u pjesmi i ja i "Kristali" se držimo svoga tamburaškog, pa dokle ide, ide...." zaključio je Franjo Juzbašić, tamburaš i izrađivač tambura.
 
Zdenka Knežević
Hitovi: 472