USKLADIMO FREKVENCIJE

Obilježen Dan dobrovoljnih darivatelja krvi

Kategorija: /

O organizaciji akcija darivanja krvi u Gradskom društvu Crvenog križa Županja ravnateljica Marija Dugalić kaže:''Akcije organiziramo sa Zavodom za tranfuzijsku medicinu Kliničko bolničkog centra Osijek, prema planu i programu koji izrađujemo zajedno sa Zavodom i ostalim društvima. U prosjeku se održava jedna akcija tjedno, na području djelovanja Gradskog društva Crvenog križa Županja, odnosno u većini naših naselja su tri akcije godišnje, svaka četiri mjeseca. Žene mogu dati krv svaka tri mjeseca, a muškarci svaka tri, stoga su tako organizirane akcije. Otprilike je to tijekom jedne kalendarske godine između 45 i 50 akcija darivanja krvi.''

Dugalić izražava  zadovoljstvo odazivom mladih na akcije darivanja krvi: ''Možemo se zapravo pohvaliti da imamo velik broj mladih koji se uključuju u akcije darivanja krvi, što nas izuzetno raduje. Možda poneka naselja na istoku ne toliko, zbog odlaska mladih iz svojega mjesta zbog zaposlenja, ali odaziv općenito je vrlo dobar.''

Svi su vođeni idejom kako je darovana krv humana gesta, koja u većini slučajeva spašava život, te će nastaviti s darivanjem krvi dok ih zdravlje posluži. Nakon okupljanja u Gradskom društvu Crvenog križa, davatelji krvi su se uputili u Vinkovci, gdje ih je primio vukovarsko-srijemski župan Božo Galić sa suradnicima. On je naime s predsjednikom Društva Crvenog križa Vukovarsko-srijemske županije Matom Karalićem uručio priznanja višestrukim davateljima krvi, koji su postali jubilarci za 35 i 55 puta darovanu krv (žene) i 50, 75 i 100 puta darovanu krv (muškarci). Prijemu je nazočilo 32 davatelja krvi – primatelja priznanja te predstavnici Gradskih društava Crvenog križa Ilok, Vinkovci, Vukovar i Županja te Društvo Crvenog križa Vukovarsko-srijemske županije.

Ceranac Vlado Katić krv je dobrovoljno dao 103 puta, a rekao nam je kako i zašto se na to odlučio prvi put: ''Kolega s kojim sam radio se jako razbolio i trebala mu je hitno krv. Nas petorica smo odmah otišli u bolnicu, bilo je jako kritično. Pomogli smo mu i od onda sam ja nastavio, bilo mi je drago što sam čovjeku pomogao. Sad su sva moja djeca dobrovoljno daju krv...''

  

                                                                                                                                                                                                      Sanja Pavelić i Marija Pastuović 

Hitovi: 972