USKLADIMO FREKVENCIJE

ODRŽANO XII. ZAVJETNO VATROGASNO HODOČAŠĆE SKROVITOJ GOSPI ŠUMANOVAČKOJ

Kategorija: /
Autor: S.Bogutovac

U MIMOHODU 19 DOBROVOLJNIH VATROGASNIH DRUŠTAVA

GUNJA – Vatrogasne zajednice Drenovci i Vrbanja, te Dobrovoljna vatrogasna društva Gunja i Bošnjaci uspješno su organizirali XII. Zavjetno Vatrogasno hodočašće Skrovitoj Gospi Šumanovačkoj u Gunji. Sudjelovala su DVD iz Sikirevaca, Đurića, Starih Jankovaca, Svinjarevaca, Županje, Rajevog Sela, Vrbanje, Komletinaca, Račinovaca, Gunje, Bošnjaka, Gradišta, Soljana, Otoka, Privlake i Novih Jankovaca. U mimohodu vatrogasci u svečanim odorama krenuli su sa razvijenim zastavama 19 društava od crkve na  svetištu do Gospine kapelice u staroj hrastovoj šumici. Za razliku od ranijih godina svečano misno slavlje je održano ispred kapelice i Gospinog zdenca u šumi što je imalo poseban ugođaj za vatrogasce i hodočasnike. Svečanu misu je služio velečasni Ivan Benaković koji je u nadahnutoj propovijedi uputio riječi zahvale vatrogascima kojima vatrogastvo predstavlja način života pod motom „ vatru gasi brata spasi“. Velečasni je posebno istaknuo: „ Vatra koja treba biti uvijek upaljena je vatra Božijeg duha. Želim da nas ona dotakne i daruje nam Božansku snagu da možemo živjeti naše poslanje, a vatrogascima blagosloviti njihovo dragovoljstvo. Oni izlažu svoj život za drugoga.“ U hodočašću su nazočili: Zdenko Jukić, županijski vatrogasni zapovjednik, Josip Dabro, zamjenik župana VSŽ, Andrija Matić, pročelnik upravnog odjela za poljoprivredu i infrastrukturu, načelnici općina Jakša Šestić ( Drenovci) i Velimir Redl ( Vrbanja), zamjenik načelnika Antonio Marković i Boris Nikolić, predsjednik OV iz Gunje. Zdenko Jukić je izjavio da je ovo hodočašće nama jako važno. Ovdje se pokazuje povijesni odnos hrvatskog naroda i vatrogasaca sa Majkom Božijom, sa crkvom i povezanost sa Bogom. Vidi se naša humanost i vrijednost vatrogastva.“ Zamjenik župana VSŽ Josip Dabro naglašava da je ovo hodočašće u Šumanovcima  poruka i pravo mjesto da se zahvalimo Gospi i za to što nije bilo ove godine požara. Posebno je istaknuo da su Vlada RH i VSŽ ishodili dva navalna vozila za Vrbanju i Gunju. Došli su patrolni čamci na početku proljeća, veliki agregat vrijedan dva milijuna kuna za Županju. Potrebitim su pokriveni Ilok, Njemci, Cerna, povećan je proračun za vatrogastvo. Da mladi vole vatrogastvo poznato je da Vatrogasna zajednica VSŽ ima 20 posto više mladih članova vatrogasaca.

Tekst i slike Stjepan Bogutovac

Hitovi: 351