USKLADIMO FREKVENCIJE

Nakon pomora ribe u Virovima nema života:Još nije poznat uzrok

Kategorija: /
Autor: Z.Knežević

Što je uzrok velikom uginuću ribe u Županjskim virovima, koji se dogodio prije više od 2 tjedna, još nije poznato, jer nitko nema nikakav nalaz analize vode, istaknuo je na tiskovnoj konferenciji u restoranu "Savska priča" Županjac Vladimir Katona. Iako je član i Športskog ribolovnog društva Sava Županja, kao i Lovačke udruge Gaj Županja, Vladimir Katona na ovoj je tiskovnoj konferenciji govorio kao Županjac i zaljubljenik u prirodu. O ekološkom uništenju Županjskih virova govorio je skoro sat vremena i više puta ponovio osobno promišljanje da nedavni pomor ribe ukazuje na veliku katastrofu od koje se Virovi neće godinama oporaviti. Svoje izlaganje Vladimir Katona je započeo povijesnim činjenicama i vrlo emotivno podsjetio da starim Županjcima Virovi znače jako puno. "Sada, nakon nesvakidašnjeg pomora ribe izgled Županjskih Virova je pomalo zastrašujući, u Virovima nema života. Čak ni patke i guske koje su u blizini Virova ne žele u tu vodu crnu kao kava." slikovito se izrazio Katona opovrgavajući pojedine izjave da se pomor ribe dogodio zbog nedostatka kisika u vodi i velikih vrućina. Opširno se osvrnuo i na medijske istupe pojedinaca koji su istaknuli kako je riba pokupljena. "Šteta koja je nastala tek će se vidjeti, pa čak i kod divljači koja osjeća opasnost i povlači se. Punih 58 godina sam ribič i nikada nisam vidio ovakvu boju Virova." rekao je Vladimir Katona i javno upitao je li uzrok ovoj ekološkoj katastrofi povezan s početkom rada novog pogona bioenergane u neposrednoj blizini Županjskih virova. Dodao je na ovoj tiskovnoj konferenciji kako građani imaju pravo znati i kako bi se sve analize vode o kojima se govori proteklih dana trebale javno objaviti. "Ako smo tako nemarni da uništimo ljepotu u koju su godinama ulagali i Grad Županja i Turistička zajednica, i ribiči i lovci i građani, ako smo takvi da nam ništa ne treba, neka nam onda bude. Ali, jesmo li svjesni da ćemo takvim ponašanjem sve zatrovati? Ako moram birati između profita i praznog džepa, bolje da ništa nemam a imam pogled u prirodu!" zaključio je Vladimir Katona.

 

Hitovi: 757