USKLADIMO FREKVENCIJE

Punih pet godina od katastrofalnih poplava

Kategorija: /
Autor: Z.Knežević

Na današnji dan, 17. svibnja 2014. godine, silina rijeke Save uništavala je sve pred sobom u županjskoj Posavini.

Vodostaj Save kod Županje dosegao je maksimum od 1191 centimetar, a nabujala Sava probila je nasip kod Rajeva sela i Račinovaca.

Dva su života izgubljena, a silina rijeke Save uništavala je tog 17. svibnja 2014. sve pred sobom....Bila je to dramatična subota kojoj je prethodila i neprospavana noć za sve građane županjske Posavine, noć u kojoj je županjska mladost, predvođena maturantima, obranila svoj grad...I koliko god danas, 5 godine poslije pucanja nasipa i siline nabujale rijeke Save neki žele istinu preoblikovati u svoju korist i, najblaže rečeno, ponovo marketinški prikupiti tko zna kakve bodove, istina se dobro zna: nisu te duge, mračne noći društvene mreže okupljale Županju kod Zavičajnog muzeja, nisu maturanti otišli na šetnicu u odijelima već u majicama norijade, nisu žene donosile čaj jer ih je fejsbuk potaknuo već su znale da su im muževi, sinovi i braća otišli nepripremljeni....sa srcem punim svoje Slavonije, graničarski odlučni da obrane svoj kraj....Nije lako bilo te subote 17.svibnja 2014. ni u obiteljima prvopričesnika župe Mučeništva sv.Ivana Krstitelja, jer trebalo je pripraviti sve za nedjeljno slavlje, a Sava je bujala i bujala....Stizali su redom na šetnicu političari, davali izjave i čudili se kako nema pijeska...I ne samo to, u mikrofon HRŽ-a bez imalo srama govorili da bi sada svi nekako vreće i pijeska da zaštite svoje kuće...Da, gospodo, jesu željeli Županjci pijesak, ali ne da vreće pune u svojim dvorištima, već na nasipu....I učinili su to...I obranili svoj grad....Učinili su to zajedno i mladi i stari, i vatrogasci i policija, i Hrvatska vojska i braniteljske udruge.....i folkloraši i tamburaši, i kazalištarci i likovnjaci....I gradske komunalne tvrtke, i privatna poduzeća koja su iz svojih skladišta vadila nepropusnu foliju, ali im ni četiri godine poslije nitko nije dao priznanje....Nema veze, rekli su nam, bitno je da smo zajedno uspjeli....Nije se te subote, ali i danima poslije, razgovaralo o stranačkim bojama ili pripadnosti ovoj ili onoj opciji....radilo se na gradnji zečjih nasipa i saniranju mjesta gdje je nasip počeo popuštati....Bilo je i te subote, kao i danima kasnije, upravo dvorište Zavičajnog muzeja "Stjepan Gruber" mjesto gdje se izgrađivalo zajedništvo, gdje se pružala ruka spasa svima nama....Možda je u tim trenutcima i samo zdanje graničarskog čardaka ponavljalo povijest i dalo snagu svima, poručujući: ne damo se!!!!Moglo bi se još puno toga i reći i napisati, ali ponavljam ono što već četiri godine govorimo: nadamo se da katastrofalnih poplava nikada više i nigdje neće biti....

Prema podacima Stožera za zaštitu i spašavanje Vukovarsko-srijemske županije, procijenjena je šteta bila veća od dvije milijarde kuna, a oko 12 tisuća osoba evakuirano je iz svojih domova i smješteno, najviše u domove dobrih ljudi iz Otoka, Gradišta, Županje, a tek manji dio u organiziranom smještaju, u sportskim dvoranama....Bujica se proširila po Rajevu selu, Gunji, Račinovcima, Đurićima, Soljanima, Strošincima....Poplavljeno je 8 tisuća hektara plodne zemlje, ali tek kada se voda nakon mjesec- dva povukla, mogle su se vidjeti tragične posljedice svibanjske poplave...Uništeno je ili oštećeno na tisuće kuća, oštećene su škole, na stotine gospodarskih objekata....Tijekom poplava sa stradalog područja spašeno je oko 11 tisuća grla stoke koja su bila smještena na 400 farmi u Vukovarsko-srijemskoj i Osječko-baranjskoj županiji, no utopilo se nešto više od 11 tisuća 500 grla stoke, te je uklonjeno 268 tona životinjskih ostataka. O dramatičnim trenutcima tih svibanjskih dana Hrvatski radio Županja u svojoj arhivi čuva brojne tonske zapise, razgovore, telefonska javljanja i javljanja uživo.....

 

Hitovi: 338