USKLADIMO FREKVENCIJE

Komplikacije dugotrajnog ležanja

Kategorija: /
Pacijenti su često primorani ležati dulje razdoblje zbog određenog stanja (starost, prijelom kosti) ili bolesti.Osobe starije dobi su najčešći pacijenti u ovakvim situacijama jer što su stariji to su nepokretniji i bolesniji. Međutim, dugotrajno ležanje je začarani krug jer pacijenti moraju dulje ležati kako bi se oporavili, a dugotrajno ležanje uzrokuje niz komplikacija u tijelu zbog manjka gibanja. Često dolazi do slabljenja mišića i ukočenih zglobova što otežava hodanje, stajanje, itd. Ljudi su aktivna bića i zato treba nadzirati tijelo tijekom razdoblja oporavka u kojem se dugotrajno leži. Što se dulje ne koristi određeni dio tijela, on počne slabiti i javljaju se problemi.
Simptomi koji ukazuju na posljedice dugotrajnog ležanja su najčešće:
manjak zraka
bolovi u prsima
niski krvni tlak (hipotenzija)
oticanje i crvenilo nogu te listova
produktivan kašalj i otežano iskašljavanje.
Dugotrajno ležanje može uzrokovati niz komplikacija u tijelu, a jedan od najčešćih su poteškoće u mišićno-koštanom sustavu. Kada se mišići ne koriste dulje razdoblje, mogu postupno početi slabiti. Zglobovi koji su okruženi mišićima i tetivama s vremenom postaju ukočeni. Situacija je ozbiljna kada ovakvo stanje uzrokuje skraćenje mišića i trajno savijanje zglobova. Isto tako, kada kosti ne nose određeni teret dulje razdoblje (kada ljudi hodaju ili stoje), one su sklonije lomljenju.
Manjak gibanja tijela znači da krv počinje sporije teći od vena u nogama do srca. Tada se češće mogu javljati krvni ugrušci. Ako krvni ugrušak uzrokuje začepljenje krvne žile na putu do pluća, dolazi do plućne embolije što je opasno po život. Osim toga, može doći do drugih problema s plućima poput jakih bolova, slabog disanja, itd.
Isto tako, kada pacijenti dugo leže u jednom položaju, to stavlja pritisak na tijelo i uskraćuje se dotok krvi na dijelove kože koja dodiruju krevet. Kada je dugo uskraćen dotok krvi, tkivo se počne raspadati i to uzrokuje dekubitus. Područja koje najčešće zahvaća su na donjem dijelu leđa, petama, trtici, kukovima te laktovima. Javlja se najčešće kod ljudi koji su pothranjeni i ne mogu kontrolirati mjehur.
Isto tako, prilikom dugotrajnog ležanja javljaju se gastrointestinalne tegobe poput konstipacije koja može negativno utjecati na zdravlje i raspoloženje čovjeka. Kada pacijent mora dugo ležati i ne smije se gibati, stolica sporije prolazi kroz crijeva te uzrokuje zatvor.
Ljudi koji su prisiljeni zbog bolesti ili određenog stanja dugotrajno ležati u krevetu mogu doživjeti psihološke promjene poput depresije, strahova, itd. Do toga dolazi najčešće jer su izolirani, u manjem su kontaktu s ljudima i ograničeni više nego što su bili prije. Osjećaju se bespomoćno i to utječe na razvoj depresije.
Pacijenti koji će morati dugo ležati u krevetu zbog bolesti, određenog stanja ili starosti trebaju imati na umu i druge komplikacije koje se mogu pojaviti poput problema u urološkom (bubrežni kamenac), endokrinom (smanjena tolerancija na ugljikohidrate), kardiovaskularnom (smanjena srčana funkcija, duboko venska tromboza, itd.) te neurološkom sustavu (moždani i Parkinsonova bolest).
Liječenje
Stručnjaci preporučuju da se bolesnicima koji moraju dugotrajno ležati promjeni položaj tijela svaka dva sata jer tako mogu spriječiti komplikacije. Primjerice, u nekim bolnicama i staračkim domova postoji vremenski plan prema kojem se pacijenta koji je nepokretan okreće kako bi se smanjio pritisak na određene dijelove tijela. Učestalost okretanja smanjuje rizik od razvijanja određenih komplikacija.
Isto tako, antidekubitalni madraci i jastuci s posebnim punjenjem pomažu smanjiti pritisak na tijelo. Pokazalo se da pacijenti imaju čak 60% manju vjerojatnost razviti rane na ovakvim madracima u usporedbi s običnima. Antidekubitalni madraci imaju više komora u koje se napumpava zrak i to omogućuje smanjivanje pritiska na kosti ili istaknute dijelove tijela.
Određene komplikacije se mogu spriječiti preventivnim lijekovima (antikoagulanse) koji se prepišu kada liječnik preporuči dugotrajno ležanje zbog određenog stanja. Isto tako, liječnici mogu preporučiti vježbe za disanje koje se izvode tijekom ležanja i koje mogu smanjiti rizik od respiratornih problema.
Hitovi: 55