USKLADIMO FREKVENCIJE

Obilježavanje Svjetskog dana prve pomoći

Kategorija: /

S obzirom da je tema Svjetskog dana prve pomoći u 2018. godini „Prva pomoć u slučaju prometnih nesreća“, zbog toga će je zajednički obilježiti pokaznom vježbom Crveni križ Županja, Policijska postaja Županja, Vatrogasno društvo Županja, Zavod za hitnu medicinu Županja, Vučna služba Auto Franjo Jovanić i Moto klub Gradište u Strossmajerovoj ulici kod Trga Republike 08.09.2018. od 10 do 12 sati. Održati će se pokazna vježba pružanja prve pomoći u simuliranim nesrećama s realistično prikazanim ozljedama gdje će svaka služba demonstrirati pružanje prve pomoći u okviru svojih kompetencija uz govorno praćenje. To je ponovno prilika za podizanje svijesti o važnosti znanja, vještina i dostupnosti prve pomoći kako bi se spasilo što više života.

Povijest obilježavanja Dana prve pomoći

Hrvatski crveni križ i još petnaest europskih društava Crvenog križa pokrenuli su 2000. godine inicijativu da se druge subote u rujnu obilježava Dan prve pomoći. Obilježavanje dana posvećenog prvoj pomoći izuzetna je prilika za ukazivanje da je prva pomoć humani čin koji pokreće ljude u izgradnji bolje, sigurnije i humanije zajednice. Svjetski dan prve pomoći je prilika za isticanje važnosti prve pomoći na globalnoj razini kao humanog čina. Obuhvaćanjem šire javnosti utječe se na promjene u razmišljanju o značaju prve pomoći u svakodnevnom životu. Ovaj događaj je 2002. godine prerastao europske okvire i proširio se po cijelom svijetu te se na poticaj Međunarodne federacije društava Crvenog križa i Crvenog polumjeseca od 2003. godine obilježava kao svjetski dan, kada je i u Hrvatskoj prvi puta obilježen pod geslom „Prva pomoć – humani čin koji spašava život“.

Tema ovogodišnjeg Dana prve pomoći

Kao odgovor na nesreće u cestovnom prometu koje godišnje oduzmu oko 1,25 milijuna života, tema ovogodišnjeg Svjetskog dana prve pomoći je „Prva pomoć u slučaju prometnih nesreća“.

Ciljevi Svjetskog dana prve pomoći su podizanje svijest o globalnoj razini smrti i stradavanja u prometnim nesrećama i poticanje ljudi svih dobnih skupina da nauče tehnike prve pomoći, naročito neodgodive postupke u rješavanju izvanrednih situacija na mjestu nesreće te zagovaranje i promoviranje tečajeva prve pomoći kao važne komponente svih sudionika u prometu.

Činjenica je da smo svi mi sudionici u cestovnom prometu, bilo kao pješaci, vozači ili putnici. Svaki dan tragično pogine oko 3500 ljudi a deseci tisuća su ozlijeđeni, često s posljedicama koje iz temelja mijenjaju život. Ukoliko prva pomoć nije osigurana pravovremeno, veliki broj teško ozlijeđenih osoba neće preživjeti prometnu nesreću (WHO, 2004). Primjena postupaka pružanja prve pomoći, posebice pravilnog pozicioniranja unesrećene osobe prije dolaska timova hitnih službi, čine razliku između života i smrti.

Kako to izgleda u brojkama?

- Kao posljedica prometne nesreće svake godine ostaje više od 1,34 milijuna ozlijeđenih što ima veliki utjecaj na zdravstvo i razvoj.

- Ozljede na cestama su vodeći uzrok smrti među mladima u dobi između 15 i 29 godina.

- Jedan od najčešćih uzroka smrti u prometnim nesrećama je nedostatak opskrbe kisikom uzrokovan blokiranim dišnim putovima.

- Globalno, smrtni slučajevi i posljedice ozljeda uzrokovanih prometnim nesrećama koštaju vladu oko 3% BDP-a.

- Prometne nesreće koštaju zemlje s niskim i srednjim dohotkom 65 milijardi dolara godišnje što je više od ukupnog iznosa primljenog u razvojnoj pomoći.

- Zemlje s niskim i srednjim dohotkom najviše su pogođene, stopa smrtnosti dvostruko je veća od zemalja s visokim prihodima, globalna smrtnost u cestovnom prometu iznosi 90%.

- Prometne nesreće predstavljaju 9. vodeći uzrok smrti i čine 2,2% svih smrtnih slučajeva na globalnoj razini te se predviđa da će do 2030. godine dosegnuti 7. mjesto po uzroku smrtnosti.

Koje su ključne poruke svih sudionika u pružanju prve pomoći?

Zajednicu je iznimno bitno podučiti tehnikama i radnjama potrebnim za pripravnost i neposredan odgovor na prometnu nesreću u slučajevima da se zateknu na mjestu nesreće i nađu u ulozi promatrača. Svrha je unaprijediti znanje i vještine prve reakcije među općom populacijom, vozačima, putnicima i pješacima, kako bi bili u mogućnosti pravovremeno i na pravilan način pružiti prvu pomoć osobama ozlijeđenima u prometu.

U prosjeku je potrebno manje od četiri minute da blokirani dišni put postane fatalan. Čak i u područjima s visoko strukturiranim hitnim službama, prosječno vrijeme za dolazak medicinskih timova je deset minuta. Dobro je poznato da ako se ne osigura pravodobna prva pomoć, mnoge teško ozlijeđene osobe neće preživjeti. Upravo iz tog razloga trebalo bi poticati službene institucije da uvježbavanje prve pomoći bude obavezno u sklopu obrazovnih ustanova te svakako kao standardna komponenta vozačkih tečajeva i ispita.

Ozljede u prometnim nesrećama su vodeći uzrok smrti koja se može spriječiti. Mnoge visoko razvijene zemlje uspjele su prekinuti vezu između rastuće motorizacije i smrtnosti u cestovnom prometu, a neke su uspjele dramatično smanjiti takve smrti. Ta postignuća rezultat su stvaranja sigurnije infrastrukture, poboljšanje sigurnosti vozila i provođenju brojnih drugih intervencija za koje se zna da su učinkovite u smanjenju ozljeda na cesti. Imajući kvalitetne podatke za praćenje utjecaja tih napora također je presudno za prikazivanje njihovog uspjeha.

Pružanje prve pomoći značajno je za ublažavanje štetnih posljedica prometnih nesreća. U skladu s načelom "zlatnog sata" osobe koje su stradale u prometu imaju mnogo veću šansu za preživljavanje i oporavak od ozbiljnih ozljeda, ako se odmah primjene mjere za spašavanje života. Prva pomoć na licu mjesta je od vitalne važnosti, osobito ako nije moguć brz dolazak hitne medicinske službe. Obuka iz prve pomoći i rano prepoznavanje prve su karike u lancu preživljavanja, a kvaliteta prvog odgovora snažno ovisi o odgovarajućem osposobljavanju.

Kako se pripremiti za situaciju u kojoj se svojim znanjem i primjenom naučenog može spasiti nečiji život?

Prva pomoć nije zamjena za hitnu medicinsku pomoć, već je važan početni korak u spašavanju života, smanjenju invaliditeta i povećavanju šansi za preživljavanje. Lokalni stanovnici koji se zateknu na mjestu katastrofe zaslužni su za 90 % spašenih života. Učenjem i usvajanjem vještina prve pomoći svatko se može pripremiti za situaciju u kojoj svojim znanjem i primjenom naučenog može spasiti nečiji život.

Međunarodna federacija društava Crvenog križa i Crvenog polumjeseca (IFRC) je više od 100 godina nositelj edukacije stanovništva iz prve pomoći, ali i najveći pružatelj pomoći na mjestima nesreća diljem svijeta. Na tečajevima Crvenog križa godišnje se za pružanje prve pomoći osposobi više od 14 milijuna osoba diljem svijeta u 77 nacionalnih društava. U cilju još kvalitetnije edukacije iz prve pomoći, Međunarodna federacija društava Crvenog križa i Crvenog polumjeseca pokreće „Globalnu inicijativu o prvoj pomoći 2014-2020“ čiji je cilj povećati broj osoba educiranih za pružanje prve pomoći i broj zajednica pripremljenih za spašavanje života u kriznim situacijama. Aktivnosti će se provoditi pod geslom „Prva pomoć za sve“. Očekuje se da će 2020. godine biti 200 milijuna osoba osposobljenih na tečajevima prve pomoći koje će organizirati Crveni križ. Ova inicijativa nadopunit će aktivnosti koje se upravo provode unutar programa „Sigurna i pripremljena zajednica za odgovor na katastrofe“. Osposobljavanje građana za pružanje prve pomoći prema Zakonu o Hrvatskom Crvenom križu (NN 71/10) na području cijele Hrvatske provodi Hrvatski Crveni križ i društva Crvenog križa s ciljem da što više građana bude osposobljeno za pružanje prve pomoći.

I na kraju može se zaključiti:

Postupcima prve pomoći i pozivom u pomoć može se:

- spasiti život,

- spriječiti nastanak trajnih posljedica

- skratiti trajanje liječenja i

- oporavka kod ozlijeđene ili naglo oboljele osobe.

Stoga je poželjno odazvati se tečajevima prve pomoći radi osposobljavanja za pružanje prve pomoći.

Pozivaju se svi zainteresirani građani da nam se pridruže u subotu 08.09. u 10 sati na Trg Republike u Županji.Autor: Janja Stojanović, mag.med.techn

Hitovi: 223