USKLADIMO FREKVENCIJE

Skrovita Gospa Šumanovačka u Gunji ,SVETKOVINA VELIKE GOSPE JE MARIJANSKI USKRS

Kategorija: /
Autor: S.Bogutovac

Uoči Velike Gospe, bila je ispovijed od 16 sati, mise u 17 sati i 19,30 sati je svečanu svetu misu predvodio mons. Ivan Ćurić, pomoćni biskup Đakovačko-osječke nadbiskupije, a u 22 sata je bila misa na kojoj su bili mladi i ako je kiša zaprijetila. U razgovoru u povodu ovog blagdana mons. Ivan Ćurić, pomoćni biskup nam je rekao: „ Slavlje Velike Gospe diljem kršćanskog svijeta označava ono što kršćani srčano tako slave i duboko doživljavaju. Riječ je o ostvarenju Uskrsnog otajstva koje je najprije zasjalo na Djevici Mariji. Na neki način možemo reći da je ova svetkovina Velike Gospe Marijanski Uskrs.“ Gospodine mons. Ćuriću diljem svijeta je mnogo Marijanskih svetišta, a kod nas? „ Naša je biskupija prošarana Marijanskim svetištima, a jedno od drevnih je upravo ovo Skrovite Gospe Šumanovačke. Meni ovo nije nepoznato, jer sam kao mladi sjemeništarac, sjećam se dobro 1980. kada sam bio ovdje, to ću istaknuti i na misnoj homeliji. Sjećam se mnoštva naroda. Sve je bilo skromnije kada je u pitanju uređenje svetišta. No, hvala Bogu ovih godina se sve više uređuje. Onda je bilo hodočasnika iz BiH koji su prenoćili na slami ispod krošnji lipa. Pobožnost tada nazočna me je dojmila , jer je bila tako duboka, izražajna da se sve orilo od zanosne molitve i pjesme. Drago mi je da u zajedništvu naše Nadbiskupije mogu biti ovdje, moliti se sa vjernicima i pred gospine noge, u njezino srce i u njezinu majčinsku ljubav staviti sve poteškoće izašle iz današnjeg vremena od ove pandemijske zaraze i bolesti preko drugih poteškoća koje nas prate u ovo vrijeme od depopulacije ovih lijepih krajeva naše hrvatske domovine do svih drugih društvenih, obiteljskih, osobnih izazova i poteškoća. U vašim pogledima možemo vidjeti da gledate i realizaciju projekta „ Novo ruho Šumanovaca“. „ Ovaj projekt zaslužuje ovo svetište, njegova duga povijest jednako tako i želja žitelja vjernika ovog kraja predvođeni svojim svećenicima, na prvom mjestu upravitelju svetišta velečasnom Ivanu Živić koji pokazuje puno entuzijazma biti će poticajan za duboko proživljene trenutke razmatranja kršćanske duhovnosti i naše zahvalne molitve Djevici Mariji.“

Na dan Velike Gospe prva sveta misa je bila u 6, zatim 7,30, 9 i u 10,30 sati svečana sveta misa koju je predvodio prečasni Pavo Mikulčić, svećenik na postdiplomskom studiju u Rimu, te misa u 17,30 sati. Tijekom dva dana nazočilo je na devet svetih misa i ispovijedi više tisuća vjernika, biskup, 15 svećenika od kojih su dvojica sa postdiplomskog studija iz Rima.


Tekst i slike Stjepan Bogutovac

Hitovi: 52