USKLADIMO FREKVENCIJE

RAMAZANSKI BAJRAM U GUNJI

Kategorija: /
Autor: S.Bogutovac

 
Drugi dan Bajrama je ujedno Dan šehida sjećanje na sve poginule. Muslimani imaju dva bajrama,novu godinu i mevlud. U razgovoru sa glavnim najstarijim imamom sa najdužim stažom u najstarijoj  džamiji u Hrvatskoj u Gunji hadži efendijom Idrizom Bešić on kaže: „ U nedjelja 24. svibnja smo obilježili prvi dan Ramazanskog Bajrama  za nas je to veliki blagdan, pogotovu za one koji su postili. Obilježili smo ga u džamiji molitvom i posjetom mezarju, a drugi dan Bajrama je Dan šehida, sjećanje na sve poginule. S obzirom na globalnu pandemiju korona virusa nisu nas posjetili naši najbliži iz dijaspore. Po tome će biti upamćen ovaj Bajram. Pridržavali smo se potrebnih mjera. Imali smo vanredne mjere koje nas prate minulih godina i ove: rat, poplavu, požar i virus. Naš život prate vanredne situacije. Vjera u Boga je ono što će nas sačuvati.“

slike: S. Bogutovac
Hitovi: 134