USKLADIMO FREKVENCIJE

Cvelferija riječ je draga najstarija

Kategorija: /
Autor: S.Bogutovac

VRBANJA – Žitelji Drenovaca, Posavskih Podgajaca, Račinovaca, Đurića, Rajevog Sela, Soljana, Strošinaca i Gunje su ponosni na naziv koji nosi

ovaj dio županjske Posavine. Ivan Ćosić Bukvin iz Vrbanje, ambiciozni publicist i povjesničar amater sa profesionalnim odnosom u svojim uracima ističe da je to jedan od rijetkih naziva koji datira od 12. lipnja 1808. kada je ustrojena 12. Drenovačka kompanija- satnija 7. Brodske pukovnije u Drenovcima. Pučkog pjesnika pok. Čika Đuku Galovića su zvali stari Cvelfer koji je stvorio brojne stihove i pjesme o Cvelferiji. U monografiji HNS piše da je u Gunji bio NK Cvelferija, a danas postoji Moto klub Cvelf, u Vrbanji djeluje Ženska pjevačka skupina Cvelferke, no treba izdvojiti smotru izvornog stvaralaštva „ Raspjevana Cvelferija“ koja je bila 23. ove godine u Račinovcima koju je pratila znalački osmišljena i postavljena  izložba Muzeja Cvelferije i Zavičajnog muzeja „ Stjepan Gruber“ iz Županje pod motom „ Čuvali smo granicu na Savi“ u povodu 210. obljetnice ustroja 12. satnije. Spomenuti Ćosić ne čeka skrštenih ruku i uz veliku potporu Velimira Redla, načelnika općine Vrbanja pobornika umjetnosti i kulture u Velikoj vijećnici Općine Vrbanja organizira Okrugli stol – 12. Drenovačka satnija u sastavu 7. brodske pješačke pukovnije. Da bi bilo sve u znaku broja 12 za Okruglim stolom svoje radove je predstavilo 12 eminentnih stručnjaka istraživača povijesti satnije. Načelnik Redl je pozdravio goste i zahvalio na što će Cvelferija dobiti snažniju dimenziju. Zatim je Ćosić svojom ikavicom rekao: „ Faljen Isus,Cvelferi, Šokci, Sremci i Rvati pravi. Svitu moj, evo opet se Cvelferija dala na okup ko nike davne 1873., kada je laćman Politilović čitao carski „ befel“ u kojem je car Franjo obznanio graničarima pa i nama Cvelferima da ji oslobađa od vojne službe nakon 170 godina virnog služenja na granici carstva, po čemu i dobiše ime graničari. Ta siguran sam da ni pukovnik kada je ustrojavao 12. satniju nije znao da će ona živjeti do današnjih dana...“. Svoje radove su predstavili pored Ćosića, Petar Elez, Mato Domaćinović, Marta Stjepanović, Vera Erl, Antun Lešić, Katarina Bušić, Vera Blažević Krezić, Zlatko Virc, Marta Kelava, Vinko Juzbašić i Tomislav Lunka. Očekuje se da će radovi biti posebno tiskani.

Hitovi: 1079