USKLADIMO FREKVENCIJE

Poanta Županjske zimske bajke: Obitelji na ulicama njihovog grada, Županja Županjcima

Kategorija: /

Županjska zimska bajka uspješno je organizirana! Najprigodnije su to riječi, kojima ću započeti pisanje ovog nazovimo zaključka... Kako sam naučena, u svakoj bajci postoje dobri i loši likovi, tako su i u ovoj našoj. Ti likovi, nažalost, ne postoje samo u ovoj bajci, oni su ponekad puno stvarniji nego što možete zamisliti, puno više no što bi to trebali biti. Srećom, postoje i oni drugi, dobri...

Bajka je posebna književna vrsta u koju smještamo sve priče koje sadrže neke čudesne, nadnaravne elemente, a upravo takve elemente imala je  ova naša.  Pitate se zašto čudesne i nadnaravne? Uspjela je u ovim zaista teškim vremenima vratiti zajedništvo ovom gradu, makar i nakratko. U vremenima u kojima mladi nepovratno odlaze iz Hrvatske u kojoj su htjeli osnivati svoje obitelji i biti ponosni na to, vratiti osjećaj pripadnosti. U vremenima u kojima su obitelji godinama rastavljene i navečer liježu u krevet s mišlju da su dan bliže ponovnom obiteljskom okupljanju, vratiti osmijeh na lice i u oku odraz nade!

U vremenu  u kojima slušamo iste parole, posebno one predizborne, Županjska je bajka uspjela na ulice Županje 'izvući' sve generacije, od najmlađih do najstarijih, a svi su oni mogli pronaći nešto za sebe, u zaista raznovrsnom programu – koncert Sinapse, Nena, Aeternuma, akustične svirke, nastupi kulturno umjetničkih društava, Isusovih bisera, Moto mrazovi, ali i svi koji nisu nabrojani, a posebna atrakcija najmlađima bio je Djed Božićnjak. Zbog toga je Bajka uspješno organizirana.

Dobre vile - mladi ljudi


No, da se vratimo na likove, ono najbitnije. Dobre vile ove bajke su organizatori događaja, mladi ljudi koji nisu odustali od svog grada, koji daju posljednje atome snage, volje, trud i rada, a najviše ljubavi kako bi Županju vratili onima koji to zaslužuju – njenim građanima. Onakvu kakvu ju pamte oni nešto stariji. Negativnih komentara ima, kaže poznata stara izreka da se za dobrim konjem prašina diže, tako je i sama organizacija light motiva ovog teksta za sobom povukla šačicu negativnih komentara. Šačicu previše. Konstruktivne kritike svakom organizatoru vjerojatno su poželjne i dobrodošle, međutim pljuvanje očigledno dobre stvari jest najmanje konstruktivna kritika, a najviše, kako to obično i biva iskazivanje osobnog nezadovoljstva na potpuno krivi način.

O svemu sam prvo pričala s organizatorima, članovima udruge Urban fest, Barbarom i Elvisom Špurga, Martinom Ivić i Josipom Delićem...

       Kako ste generalno zadovoljni?

Općenito govoreći, možemo reći da smo poprilično zadovoljni ishodom i proizašlom reakcijom, te odazivom posjetitelja Županjske zimske bajke. Naravno, ima još dosta stvari koje bi trebalo poboljšati ili promijeniti u narednim godinama, no za prvi puta smatramo da je Županjska zimska bajka odlično prihvaćena među građanima i građankama Županje i ostalim posjetiteljima, što nam je u konačnici i bio cilj – potaknuti ljude da izađu sa svojim najmilijima na Županjski glavni trg i podruže se uz raznovrstan program dnevnih i večernjih događanja, popraćen šarolikom ponudom tradicionalnih božićnih specijaliteta.

 

Jeste li ostvarili planove?

S obzirom da smo ovakvo nešto prvi puta radili, normalno je za reći kako nismo uspjeli u svemu što smo zamislili. Bilo je tu nekih sitnih propusta, no recimo da su nam ti isti propusti pomogli da poboljšamo svoje djelovanje u budućnosti, kako na ovom projektu tako i na drugim, sličnim projektima. Unatoč svemu, sa zadovoljstvom možemo reći kako je većina zacrtanih planova odrađena onako kako je i zamišljeno.

 

Što vam je uopće bio cilj na početku?

Kao što je u više navrata spomenuto, svrha Županjske zimske bajke bila je privući ljude svih uzrasta i potaknuti ih da izađu iz svojih toplih domova na Trg kralja Tomislava, te samim time uživaju u raznovrsnom programu u kojem je svatko mogao pronaći nešto za sebe. Mi mladi smo najviše svjesni situacije u Županji koja se odvija(la) proteklih godina. Upravo iz tog razloga odlučili smo stati tome na kraj i potaknuti naše građane i ostale posjetitelje da svojim prisustvom doprinesu ostvarenju ovoga cilja. A ima li boljeg razdoblja od božićnih i novogodišnjih praznika za pozvati ljude na zajedništvo, druženje, solidarnost i ljubav?

 

Kakve ste povratne informacije dobili od ljudi?

Jednom rječju, pozitivne. Županjska zimska bajka je širokogrudno prihvaćena u javnosti i neopisiv je osjećaj kada čitate po medijima i komentarima na društvenim mrežama sve same pozitivne reakcije na nešto što ste osmislili i u konačnici, ostvarili. Drago nam je što smo grad podigli na noge i u jednu ruku vratili tračak nade i optimizma, kako mlađoj, tako i starijoj populaciji grada Županje.

 

Da ne bi bilo hvalite me usta moja, navedene informacije smo provjerili kod naših građana, a one su redom bile – pozitivne.

''Novu godinu smo dočekali u Županji, na Trgu kralja Tomislava i bilo je odlično, što potvrđuje i velik broj Županjaca koji su se nakon dugo vremena okupili na jednom mjestu u velikom broju. Bend je svirao dobre stvari, baš onako "za sve", i starije i mlađe. Plesalo se, pjevalo se, družilo se, smijalo se, zahvaljujući dobroj organizaciji dočeka Nove godine. Hladno je postalo kad je nestalo drva za loženje'', rekla nam je studentica koja je iz Zagreba došla posjetiti roditelje i svoj grad.

Nekoliko koraka dalje, naišla sam na učiteljicu županjske osnovne škole, koja je pred mirovinom: ''Konačno se nešto događa. Moja kćer došla je iz Zagreba koji drugu godinu zaredom ima najljepši advent u Europi, ali ovim našim županjskim je oduševljena. Drago mi je da su ovo ljudi dobili priliku da se nečemu raduju...''

Nije mi dugo trebalo da bih dobila još jedan pozitivan komentar mlade majke: ''Drago mi je što su napokon ljudi izašli na ulice ovog grada, sve pohvale organizatorima za sadržaj. Imala sam priliku gledati svoje dijete kako nastupa, a moje dijete dobilo je mogućnost pokazati ono u čemu uživa, ovom gradu i njegovim građanima – na svestrano zadovoljstvo. Sve pohvale organizatorima, nadam se da će se ponoviti sljedeće godine.''

I, što mi preostaje nego upitati organizatore što nas čeka, u isto vrijeme željno iščekivajući odgovor i strepeći, možda bez razloga...

       Plan za sljedeću godinu?

Sve što trenutno možemo reći jest da se radi na planu i programu za sljedeću godinu, no o tome ćemo detaljno kada za to dođe vrijeme i sve bude završeno. Definitivno znamo na što trebamo obratiti veću pozornost, što trebamo promijeniti, a što poboljšati, što novo uvesti ili napraviti... ali za sada ne možemo iznijeti konkretne informacije.

Prije svega, potrebno je iskazati neizmjernu zahvalnost svim članovima udruge Urban Fest, koji su svojom kreativnošću i dobrom namjerom uvelike doprinijeli ostvarenju ovoga cilja. Nadalje, uveliko zahvaljujemo Gradu Županji, Komunalcu d.o.o. Županja, Čistoći Županja d.o.o., Stolariji Špurga i Caffe baru BeerTiJa koji su svojim raspoloživim sredstvima većim dijelom omogućili ovo događanje.

Isto tako, velike zahvale upućujemo sljedećim ugostiteljskim i gospodarskim objektima i poduzećima: DVIJe Krigle d.o.o., DOM NA KVADRAT d.o.o., NEXUS d.o.o., Sladorana Županja, Ruris d.o.o. Županja, Tvin d.o.o. Županja, Cvjećarnica „Flora“ Županja, Akord d.o.o. Županja, Flamtron d.o.o.  Ovdje bi posebno istaknuli i zahvalili Caffe baru Nes i Caffe baru Jolly Roger koji su pristali na rizik i tako svojom ponudom upotpunili prvu Županjsku zimsku bajku. Također, ne smijemo zaboraviti na raznolike ponude obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava koji su svoje proizvode i šarolik asortiman iznijeli u prvom tjednu bajke.

U konačnici, velike zahvale upućujemo svim izvođačima koji su nas svojim izvedbama uveseljavali i zagrijavali na tadašnjim prijetećim minusima sve do samoga kraja naše bajke. Oni su slijedeći: Crkveni zbor župe Nikole Tavelića „Aeternum“, Zbor kulturno-umjetničkog društva „Tomislav“ Županja, Zbor kulturno-umjetničkog društva „Kristal“ Županja, Crkveni dječji zbor „Isusovi biseri“ Županja, Ženski vokalni ansambl „Nene“ Bošnjaci, i ostali glazbeni izvođači.

Zaista veliko hvala svima koji su na bilo koji način sudjelovali i tako doprinijeli da prvo poglavlje Županjske zimske bajke dobije svoj sretan završetak.

Pitate se koja je poanta ove bajke? Odgovor je doista lagano dohvatljiv, ako ga želite dohvatiti. Poanta su svi ljudi koji su na bilo koji način sudjelovali u ovoj čaroliji, ljudi koji su izašli iz svojih domova i pronašli tračak nade, ljubavi i zajedništva, u trenucima u kojima je najpotrebnije upravo to. Ljudi koji nisu zanimale nikakve podjele, koji su odlučili uživati i podržati mladost ovog grada, koja ima što dati gradu i građanima, to je pokazala i dokazala. Poanta je ruka u ruci – tate i sina, momka i djevojke, bračnog para.  Poanta je Županja Županjcima (i okolici). Preostaje još, zahvaliti svima koji su na bilo koji način sudjelovali u ispisivanju naše prve bajke... Prve, ali ne i posljednje.

 


Fotografije: Facebook - URBAN FEST (Branimir Kuzman, Matej Čehovski)

 

 

Hitovi: 2189