USKLADIMO FREKVENCIJE

Udruga slijepih Vukovarsko-srijemske županije:Unikatne rukotvorine iz radionice keramike

Kategorija: /
Autor: B. G. Dabić

Na brojnim sajmovima u Vukovarsko-srijemskoj županiji mogu se vidjeti  rukotvorine slijepih i slabovidnih osoba izrađene u radionici keramike, a po prvi puta su njihov štand mogli razgledati i Županjci na Adventskom sajmu. Iako se nije lako organizirati, osigurati prijevoz, stajati na hladnoći članice dolaze na ovakve i slične  sajmove kako bi pokazale   svoje  radove, koji  su prava, mala umjetnička djela. Pitali smo ih kako to uspijevaju?"Naši članovi  izrađuju ove rukotvorine na svoj način, imamo peć i lončarsko kolo,i cijeli proces prolaze od početka  ; mijese glinu, modeliraju, peku, a naši volonteri  finaliziraju proizvod tako što ga glaziraju i ukrašavaju. Naši su radovi unikatni, svaki je poseban i zanimljiv na svoj način",rekla nam je članica Udruge Kata Mišić . Uvjerili smo se i sami u to, naime na njihovom štandu se uvijek mogu naći lijepi komadi nakita, ukrasni predmeti kao što su pepeljare, vaze, posude i suveniri specifični za našu županiju ( Vučedolska golubica, Vukovarski vodotoranj, Vinkovački orion),  zvona  koja se stavljaju  na vrata s različitim motivima (školjkama, zvijezdama, leptirima), a tu je i svojevrsni brend  Udruge , buketi ruža od gline. Sve to radi se u sklopu trogodišnjeg  projekta "I ovo je moj dom" , kako bi se slijepe osobe motivirale da samostalno i aktivno sudjeluju u životu lokalne zajednice. "Ovo je za nas motivirajuće, družimo se , okupimo, podijelimo svoje slobodno vrijeme i to nam puno znači. Članica sam udruge dvije godine. Moj život se tada u trenutku promijenio za 360 stupnjeva. Jedan dan sam došla kući s posla i jednostavno ništa nisam vidjela. Do tada sam nosila naočale, bila sam kratkovidna, ali sam radila, vozila automobil i živjela normalno. Imam sada  minimalan ostatak vida, ali to je  sve relativno. Kada mi se to dogodilo s vidom svijet mi se srušio, imala sam krizne  situacije, ali rekla sam sama sebi kako nemam ništa od plakanja i izolacije. To nije rješenje, moram ići dalje " ,rekla nam je Kata Mišić. Inače, Udruga slijepih Vukovarsko-srijemske županije ima 240 članova , i uglavnom su to starije osobe. Sjedište je u Vinkovcima, u Reljkovićevoj ulici br. 2, a vrata su otvorena svakim danom od 8 do 16 sati.  "No, uglavnom dolaze isti članovi, iako bi moglo biti i drugačije. Imamo naših članova po cijeloj  županiji, i znam da su mnogi bolesni, stariji, nemaju prijevoza, lošeg su materijalnog stanja, sve su to problemi koji ih tište.  U Županji, primjerice, nemamo našu podružnicu . U Udruzi njegujemo   šport i zabavno-glazbeni život, pa se tako ovdje može zaigrati bilijar ili šah, a organiziraju se i različita druženja i izleti", kaže Kata Mišić i na kraju ističe kako bi se društvo trebalo bolje skrbiti za slijepe osobe, jer inkluzivni dodatak koji dobivaju je odnosu na susjedne države puno  mizerniji , a nadležne institucije nikako  da to riješe.

 

.

 

 

Hitovi: 4457