USKLADIMO FREKVENCIJE

Godino 2016. – hvala i doviđenja!

Kategorija: /
Autor: B. G. Dabić


  Došlo je ono vrijeme u godini kada rezimiramo što je obilježilo proteklih 365 dana u našim životima. Što je sve bilo dobro, i što je sve bilo loše, osim činjenice da smo još jednu godinu stariji? Podvlačimo crtu  pod godinu koja je pri kraju i koja će ustupiti mjesto  novoj 2017. U globalnim razmjerima, 2016. sigurno neće ostati zapamćena  kao godina napretka. Naprotiv, godina je to nesigurnosti  i zabrinutosti, godina terorizma i prijetnji, u kojoj su se događale stvari koje  nekada nismo mogli ni zamisliti.

 Ono što je, nažalost, obilježilo Slavoniju ove godine, egzodus je ljudi. Cijele obitelji odlazile su, najčešće u Njemačku ili Irsku,  u potrazi za boljim životima. I Županja je, nažalost, sve praznija. Podatak kako je čak 550 kuća u Županji prazno  zatekao nas je, iako znamo koliko se ljudi svakodnevno iseljava. Školski razredi su sve manji, ulice su sve praznije. Radnih mjesta nađe se još samo povećalom. Zar uistinu Županja ima oko 9000 stanovnika, i kako smo  došli do toga u jednoj nekada plodnoj i bogatoj Slavoniji?

Što smo dobrog napravili u  2016. godini?

„Mi branitelji , sinovi ravnice smo se nakon 25 godina okupili, imali smo zajedničko druženje, neke ljude, svoje prijatelje nisam vidio od završetka rata, navirala su sjećanja na te teške dane, ali bio sam ugodno iznenađen cijelim događajem, dobrom organizacijom od tenka koji je  bio  na ulici do aviona iznad županjskog neba , i  postrojavanja naše 131. brigade , počašćeni smo,fotografirali smo se zajedno,  ostali su nam i šalovi kao uspomena na taj dan.“,  kaže kolega Zlatko Župarić-Aničić, koji je branitelj i dragovoljac Domovinskog rata. Zašto ovo spominjem? Jer to govori koliko  nam je malo potrebno da se osjećamo bolje.

Dobro je zasigurno i ono što se događalo u kulturi. Izložbe, promocije, književne večeri,  koncerti, kazališne predstave koje su nosile kulturni život grada.To su mjesta  gdje se okupljamo i gdje se punimo pozitivnom energijom. Kultura je duša jednog naroda i zato je trebamo stalno njegovati.

Sport nas, također, zbližava. Lijepo je bilo vidjeti pune terase lokalnih kafića za vrijeme  Europskog  nogometnog prvenstva u  Francuskoj. Disali smo zajedno. I to vrući slavonski zrak. Naravno da bi  nam bi ljeto bilo  ljepše i lakše da  koristimo našu Savu, kao nekada na Polojima. Sada su, nažalost, zapušteni, iako je bilo pokušaja da im se vrati stari sjaj. Kupali se nismo u Savi, ali smo pričali o tome kako nemamo bazene. Istina je da  željno očekujemo izgradnju bazena. Valjda će i to doći na red jednog dana, kažu Županjci.

Nažalost, neki ljudi više nisu s nama. U 2016. godini napustio nas je  dobri čovjek i veliki liječnik, koji je ostavio neizbrisiv trag među nama, naš dr. Zlatko Krtalić.

Među događajima koji su obilježili život grada u 2016. godini, a sigurno ćemo je pamtiti i po tome je  odlazak u mirovinu velečasnog Ivana Varošćića i dolasku  novog svećenika, mladog i entuzijastičnog.

I na kraju godine  već nas je tradicionalno razveselio poklon koncert od županjskih, ali i nacionalnih zvijezda, grupe Opća opasnost, a ono što je posebno uljepšalo ovu godinu na samom njenom kraju bio je Advent u središtu grada, koji su priredili mladi ljudi, puni elana i entuzijazma, koji su željeli napraviti nešto za svoj grad i oživjeti ga. Mi smo se malo pokrenuli, nadamo se nagodinu još boljem odazivu.

Na kraju, unatoč svemu lošemu, na krilima onoga što je dobro i lijepo, naoružani optimizmom ispraćamo 2016., i koračamo u novu, 2017. godinu. Sretna svima bila!

Hitovi: 1610