USKLADIMO FREKVENCIJE

Počela Županjska zimska bajka

Kategorija: /
Autor: B. G. Dabić

Grad  čine ljudi. Nijedan grad ne može biti dovoljno poseban bez svojih  građana.  I najljepši gradovi, kada bi bili prazni ne bi sjajili onim sjajem  po kojemu ih prepoznajemo.  Zamislite  kada bi, recimo opustjeli gradovi poput Pariza, Londona,Zagreba... Duša grada su ljudi, oni su tu da uživaju u njegovim ljepotama, a, da mu se dive, da ga vole, da s ponosom o njemu pričaju, da  otvaraju  njegova vrata  gostima. Samo tako grad može rasti, razvijati se, bivati ljepši.  Koliko zaista volimo svoj grad?  Ne sumnjam u to. Ali zašto smo onda često spremni kritizirati one po koji nešto čine dobro i pozitivno za naš mali kutak svemira, koji se tako lijepo smjestio na raskrižju svih mogućih putova, uz predivnu rijeku? Zašto ne ukažemo na ono što stvarno ne funkcionira umjesto da se zamaramo nebitnim stvarima, zašto ne pohvalimo ono što je lijepo, kako bismo dali vjetar u leđa ljudima koji svojim djelima čine pozitive promjene? A lijepo je ovo što se događa na našem Trgu. Mladi, oni koji su ostali ovdje živjeti,  napokon su uzeli stvari u svoje ruke, i zasukali su rukave. Svakodnevno sam ih  promatrala  s prozora kako su uređivali   centar, postavljali  kućice, ukrase, štandove i još puuuuno toga, jer nije to mali posao. Osim toga, temperature nisu baš ugodne  za boravak vani. I naravno da im u svemu ovome promakne i  koja greškica.  I obično  sve drugo, ono što je pozitivno, tada pada u drugi plan. Mi smo se ljudi uvijek nekako skloniji usredotočiti na loše nego na dobro, iako nam je puno lijepih i dobrih stvari pred nosom. No lijepe stvari nam nekako često promaknu, dok one manje lijepe uvijek dobiju puno više pažnje nego što zaslužuju. Valjda je sve stvar perspektive. Svatko bira kako će gledati na svijet a većina nas nekako više voli gledati kroz mrzovoljne naočale, čak i u veselim božićnim danima. Primjer su plakati  Županjske zimske bajke na kojima  je promaklo nekoliko sitnica. Nitko ne spori da je došlo do propusta, no radi se doista samo o nenamjernom propustu, koji su organizatori brzo popravili.I na jučerašnjem otvorenju  su  spomenuli kako je bilo "većih" i manjih grešaka, ali kako se nadaju da nećemo biti previše kritični, i da je puno više toga dobrog. I zaista jeste, napravili su pravu bajku, s bogatim programom i lijepim ugođajem.Jučer su nastupili najmlađi iz Zbora  vrtića "Maslačak", danas članovi Udruge "Golubovi" imaju radionicu...No pitanje je  zašto je nam je  zanimljivije pričati o pogreškama , nego o sadržaju programa ? Nismo li sretni zbog toga što Županja ima svoj prvi Advent i što, kad izađemo van, nećemo ugledati poluokićeni bor  , nego bogatu gradsku rasvjetu i ugodnu blagdansku atmosferu na trgu, i  kao građani nekih puno većih gradova, i mi imati priliku prošetati, popiti kuhano vino, pojesti nešto, slušati božićne pjesme i kupiti koju sitnicu na štandu? Zašto se ne hvalimo time? Advent je tek počeo, stoga skinimo mrzovoljne naočale i izađimo na prvu županjsku zimsku bajku i razgledajmo   Županju  navečer osvijetljenu božićnim svjetlima i lijepu. Sretan vam Božić i uživajte!

Hitovi: 5626