USKLADIMO FREKVENCIJE

Zgrada u središtu ruglo grada

Kategorija: /
Autor: B. G. Dabić

Budući je u Županji stambeni fond u prosjeku star 30 i više godina obnova zgrada je neophodna.Pojedine su zgrade uređene  tako što su se stanari kreditno zadužili,  u tome im je pomogao i Grad koji je preuzeo financiranje kamata. Tako su , primjerice novo ruho dobile dvije zgrade koje okružuju središnji gradski trg. Putem Fonda za energetsku učinkovitost pružila se prilika stanarima u drugim  zgradama  da se uključe u ove projekte i tako riješe pitanje obnove. Radi se o četiri zgrade, od kojih su tri trenutno u tom postupku. No od početka ulaska u ovaj posao uvjeti su se promijenili , pa je, tako, u listopadu ove godine ponovno upućen poziv za za dostavu projektnih prijedloga „ Energetska obnova višestambenih zgrada“. Procedura je puno složenija, radi se isključivo sredstvima EU, pa se tako nedostatci i propusti neće tolerirati. Budući se radi o izdašnim sredstvima, jer država radove na zgradi sufinancira sa 60 posto u "Stanobirou " kažu da su spremni, u suradnji s predstavnicima zgrada pripremiti svu potrebnu dokumentaciju, koliko god ona bila opsežna, te očekuju kako će sve stanari u sve tri zgrade nastaviti u istom smjeru i svoje objekte dovesti u red. Na kraju krajeva to je i obveza suvlasnika, budući se radi o njihovom vlasništvu o kojem treba voditi računa. Zgrada koja se nalazi u samome središtu Grada , zajedno s pripadajućim šupama ostati će izvan ovih projekata, jer je većina suvlasnika od koji su tri vlasnici poslovnih prostora, a šest stanova , odlučili su kako neće ići u energetsku obnovu. Isto tako nisu voljni ni kreditno se zaduživati. Najaktualniji  problem krovišta, koje prokišnjava iz sredstava pričuve tek je djelomično riješen, a veći dio i dalje vapi za rekonstrukcijom. Tako će do daljnjeg ova zgrada ostati ruglo grada, i potencijalna opasnost za brojne prolaznike koji ovdje prolaze,zbog fasada koja , kao i krovište, propada iz dana u dan.

Hitovi: 1234