USKLADIMO FREKVENCIJE

ODLUKA O MJERAMA STOŽERA CIVILNE ZAŠTITE VSŽ ZA SPRJEČAVANJE ŠIRENJA VIRUSA COVID-19.

Kategorija: /
Autor: B. G. Dabić


I.Ovom Odlukom preporučuje se do daljnjega odgoditi sva javna okupljanja na području Vukovarsko- srijemske županije, bez obzira na veličinu okupljanja.
 
II.
Ukoliko organizatori okupljanja, unatoč preporuci iz točke I, ove Odluke odluče održati javno okupljanje, preuzimaju punu odgovornost za sigurnost svih sudionika i posjetitelja javnog okupljanja. Organizatori su dužni provesti sve najviše higijenske standarde propisane od Stožera civilne zaštite Republike Hrvatske i nadležnih institucija koje uključuju sljedeće:
 • osigurati punktove sa dezinfekcijskim sredstvima

 • svim sudionicima dati jasnu uputu o suzdržavanju od uobičajenog neverbalnog komuniciranja koje uključuje i rukovanje i izbjegavanje bližeg socijalnog kontakta

 • dati jasne upute sudionicima ukoliko imaju respiratornu bolest i/ili povišenu temperature (veću od 37,5 °C) da ne dolaze na manifestacije

    
III.
U cilju prevencije širenja virusa COVID-19 na području Vukovarsko-srijemske županije te podizanja spremnosti svih službi koje su pod direktnom ili indirektnom ingerencijom Vukovarsko-srijemske županije:
 • Nalaže se odgoda svih okupljanja stanovništva na otvorenom ili zatvorenom prostoru po bilo kojoj osnovi, sve manifestacije, sportska natjecanja, treninzi, kulturne priredbe,

 • Pozivaju se nadležne službe gradova i općine da ne izdaju nikakva rješenja ili odobrenja za korištenje javnih površina i prostora, a sva eventualno izdana rješenja ili odobrenja potrebno je staviti izvan snage,

 
Ograničiti izravan rad sa strankama, kontakte omogućiti putem telefona, pošte ili e-maila.
Naložiti privremeno zatvaranje gradskih knjižnica, čitaonica i muzeja,
Preporučiti obustavu rada gradskih i općinskih tržnica do daljnjeg radi sprječavanja vrlo bliskih kontakata medu osobama, posebice osoba starije dobi
Preporučiti osobama starijim od 65 godina i kroničnim bolesnicima da ne sudjeluju na javnim okupljanjima
Naložiti zabranu posjeta u županijskim i privatnim domovima za starije i nemoćne osobe
U domovima za starije i nemoćne osobe omogućiti kretanje pokretnim osobama isključivo u dvorišnom krugu domova za starije i nemoćne u vremenu od 07-15 sati
Organizirati kupovinu nužnih potrepština za starije i nemoćne
Otkazati sve zdravstvene preglede osim onih koji su hitni
 • Ispred blagajni u trgovačkim centrima na pod postaviti oznake razmaka od najmanje 1 metra

 • Omogućiti rad većeg broja blagajni zbog veće protočnosti

Ograničiti broj ljudi koji su istovremeno prisutni na način da se na ulazu regulira broj osoba koje istovremeno ulaze
Održavati međusobni razmak od najmanje 1 metra
Nalaže se ograničenje rada ugostiteljskih objekata i restorana u vremenu od najranije 06,00 sati do najkasnije 18,00 sati uz iznimku rada dostave i Pučke kuhinje uz pridržavanje svih mjera predostrožnosti
U ugostiteljskim objektima i restoranima pojačati dnevno čišćenje, pranje i dezinfekciju Naložiti zabranu rada noćnih klubova i diskoteka do daljnjega
Naložiti privremenu obustavu rada putničkih pristaništa u Vukovaru, Iloku, Batini i Aljmašu
 • U uslužnim djelatnostima u kojima se ostvaruje neposredni bliski kontakt sa klijentima (kozmetički saloni, frizerski saloni, brijačnice, kozmetičari, pedikeri, teretane, saloni za masažu i sl.) naložiti ograničenje radnog vremena od najranije 08,00 sati do najkasnije 18,00 sati i ograničiti broj osoba koje se istovremeno nalaze u objektu na način da su međusobno udaljene najmanje jedan metar. U navedenim objektima pojačati dezinfekcijske mjere i mjere čišćenja prostora,

Preporuka gradonačelnicima i načelnicima da se rad sa stankama ograniči ili potpuno ukine, da se smanji broj radnih sastanaka u kojima sudjeluje veći broj ljudi
 • Preporuka da se u javnim ustanovama organizira preraspodjela poslova na način da se oslobode obaveza rada kronični bolesnici stariji od 60 godina, te djelatnici koji skrbe o djeci i/ili starijim članovima obiteljima

 • Komunikaciju/zahtjeve korisnika usluga organizirati putem e-mail sustava ili dežurnog telefona

Naložiti maksimalno poticanje čistog radnog okruženja, osigurati zaštitna i dezinfekcijska sredstva (posebice djelatnicima na šalterima)
Preporuka građanima da se ukop pokojnika obavlja samo u krugu uže obitelji odnosno u prisutnosti što je moguće manjeg broja osoba te da se sućut izražava naklonom
Preporuka svim stanovnicima Vukovarsko-srijemske županije da prate obavijesti, preporuke i naloge nacionalnih, županijskih i lokalnih stožera civilne zaštite i Zavoda za javno zdravstvo Vukovarsko-srijemske županije
Nalaže se stanovnicima kojima je određena mjera samoizolacije i/ili karantene da istu strogo poštuju prema danim uputama
Preporuka svim građanima Vukovarsko-srijemske županije da bez prijeke potrebe ne putuju izvan Vukovarsko-srijemske županije, posebice da ne putuju u inozemstvo.
 Nalaže se svim stanovnicima  Vukovarsko-srijemske županije koji su proteklih 14 dana putovali u inozemstvo  da postupaju sukladno preporukama struke, posebice stanovnicima kojima su određene mjere samoizolacije/karantene, stoji  u Odluci o mjerama Stožera civilne zaštite Vukovarsko-srijemske županije za sprječavanje širenja virusa COVID-19.
 
Hitovi: 956