USKLADIMO FREKVENCIJE

Slovenski turisti posjetili Županju i "Cestu zlatne niti"

Kategorija: /


U Bošnjacima su posjetili OPG Juzbašić - Matkovu pecaru i autohtonu slavonsku kuću, a u prekrasno uređenoj kušaonici priređen im je šokački doručak. Slovenci su potom posjetili Šumarski muzej u Bošnjacima, jedan od najljepših takve vrste u Europi. U njemu je sačuvano i izloženo bogatstvo tradicije organiziranog šumarstva – povijest i razvoj šumarstva, te alati, kao prikaz kako se nekada radilo, a kako se to čini danas. Obilazak “Ceste zlatne niti“ nastavili su u Gradištu, u Snašinim kućarima Marice Jovanovac. Etnokuća jedna je od najstarijih u selu, opremljena autentičnim namještajem i raznim uporabnim predmetima starim i više od 150 godina. U starinski uređenoj suvenirnici nalaze se brojne rukotvorine i šarane tikvice koje izrađuje snaša Marica.

- Dočekala sam ih čašicom dobrodošlice rakije i likera i počastila slavonskim čobancem, domaćim kruhom i lepinjama iz krušne peći, a ponuđeni su im i svi naši domaći specijaliteti i proizvodi koje spremamo - kazala je vrijedna domaćica. Slovenci su uživali u druženju uz tamburaše, u vožnji zaprežnim kolima, a jedna je turistica odjenula i narodnu nošnju.

 

- Činimo sve da sačuvamo našu tradiciju i običaje jer to je naše bogatstvo. Naše selo ne smije izumrijeti ni nestati. Naše goste zanima prikaz nekadašnjeg način života na selu, kada su bile zadruge i puno se radilo. I danas nas je 11 članova obitelji u kući, tri generacije, i moramo vrijedno i predano raditi da bismo opstali - kaže gospođa Marica. Snašini kućari djeluju od 2011. godine. U tijeku je obnova štaglja, uređenje soba i velike sale.Organizatorica putovanja Renata Natek-Hudarin pohvalila je suradnju s Turističkom zajednicom Županje, istaknuvši kako su slovenski turisti oduševljeni viđenim, najavivši da će ih do kraja mjeseca doći još dvije grupe.

- Ovdje doista imamo što vidjeti i doživjeti, hrana je jako dobra i ljudi su izuzetno ljubazni, što nam je najvažnije. Marica je izvanredna domaćica i kuharica, uživali smo u njenim jelima i pićima, a sve to uz dobru glazbu. Jako smo zadovoljni, jer ljudi iz Slovenije ovdje su se došli malo opustiti i neopterećeno provesti dan - ističe Natek-Hudarin.

Hitovi: 909